Социалните дейности в „Арсенал“ в днешно време се развиват с темпове, непознати досега в цялата му история. Няма сфера, в която те да не намират своите най-добри проявления.
ПрочетиНай-голямото богатство на „Арсенал“ – това са хората, многохилядният арсеналски колектив, който е горд с принадлежността си към компанията, чиято социална политика е еталон и няма аналог в страната. Мащабни и всеобхватни, социалните дейности са ориен...
Ново развитие в този период получават много от ключовите функционални направления, отдели и звена в дружеството, които променят визията му до неузнаваемост.
В този период „Арсенал“ АД е с водеща позиция в националната икономика, емблема на българската отбранителна индустрия и най-големият работодател в страната.
На 18 август 1999 г. между Агенцията за приватизация и Работническо-мениджърското дружество „Арсенал-2000” се сключва договор за приватизация на „Арсенал” ЕАД, според който 34% са държавна квота.
До 1989 г. икономиката на България е планова. МК „Фр. Енгелс“ е с водещи позиции – има висока възвръщаемост от вложените ресурси, голям износ и развит научно-изследователски потенциал.
Водещо разбиране до днес в предприятието е, че хората са най-ценният капитал и за тях трябва да се прави най-доброто – за здравето, почивката, стандарта на живот, физическото и духовното им развитие. Голяма част от многообразните социални дейности са...
Това са години, в които комбинатът в Казанлък не е отстъпил от позицията си на най-голямото предприятие в отбранителния бранш на държавата.
Българската военна промишленост навлиза в период на много ускорено развитие. Персоналът се увеличава 15-20 пъти. За 35 години, по решение на СИВ, България е получила безплатно от СССР лицензионна техническа документация за над 250 военни изделия.
Новата визия на оръжейния завод в Казанлък в този период е резултат от структурни промени, окрупнени дейности, ново оборудване, серийно производство на нови изделия.