Част втора
Ново развитие в този период получават много от ключовите функционални направления, отдели и звена в дружеството, които променят визията му до неузнаваемост.
Охраната. Вътрешнофирмената охрана е с широк диапазон на дейност – охраняват се огромно пространство и имущество за милиони. В направлението са обособени три сектора: въоръжена охрана, невъоръжена охрана и сигнално-охранителна дейност. В дружеството се поддържат над 1200 стационарни телефонни поста, за които има прекарани над 150 км телефонни линии. През 2019 г. е изграден Център за видеонаблюдение с над 400 камери на различни места. Контролирането им е дистанционно, осъществява се 24-часово наблюдение.
Противопожарната защита. Изключително отговорната работа на арсеналските огнеборци реално е по-голяма от тази в Градската пожарна, на която те помагат при летните пожари. Получават и награди от Община Казанлък. До 1992 г., в продължениена 13 поредни години, службата е национален първенец по пожароприложен спорт. Днес тя е в изцяло обновена и модерно оборудвана сграда, разполага с нови специализирани автомобили.
Направление „Инженеринг“. Негов основател и първи ръководител е инж. Николай Ибушев. Създадено е през 1987 г. поради големия интерес на други държави към произвежданите от МК „Фридрих Енгелс“ оръжия и желанието им да започнат да ги произвеждат сами. Още в началото са сключени договори по големи инженерингови проекти. В изпълнението им, в страните на клиентите, участват над 180 арсеналски специалисти. През последните години направлението разработва повече от 100 оферти и изпълнява редица важни проекти.
Отдел „Металургични технологии“ – ОМТ. Отделът е създаден през 1955 г., той е първият специализиран металургичен отдел в страната. С участието на неговите специалисти са усвоени и пуснати в експлоатация: нов термичен цех и първото ТВЧ; процеси на заваряване в защитна газова среда; цех за леене по стопяеми модели; нов чугунолеярен цех. Разработени и усвоени са много новитехнологични процеси – в леенето, заваряването, термичната обработка на метали и сплави и др. Актуални предизвикателства пред отдела са усвояването на точни отливки за реактивни снаряди и роботизирането на процесите на заваряване.
Отдел „Химико-технологичен“ – ОХТ. Създаден е през 1964 г. Основната му задача е внедряването в производството на химични и електрохимични покрития по новите изделия. С увеличаването на продуктовата гама на фирмата, освен класическите покрития, се внедряват и нови. Внедряват се и лако-бояджийски покрития и технологии за консервиране на готовите изделия. Определени части по изделията постепенно се заменят с полимери. Усилено навлизат термореактивните и термопластичните пластмаси. Към 2023 г. в процес на реализация са: комплекс от линии за нанасяне на анодно-окисно покритие с последващо оцветяване; автоматизирана линия за електрохимични покрития; автоматизирана линия за нанасяне на цинково покритие с последващо фосфатиране.
От 2009 г. отдел „Металургични технологии“ и отдел „Химико-технологичен“ са обединени в направление „Химични и металургични технологии“.
Базата за развитие и внедряване на боеприпаси – БРВ-Б. Създадена е през 2009 г. по идея на инж. Николай Ибушев с цел перспективно развитие в областта на боеприпасите. Оттогава до днес направлението доказва своята ефективност, постига високи резултати в разработката и усвояването на нови, висококонкурентни и разнообразни по калибър, предназначение и функция изделия и се утвърждава като важно иновативно звено.
Специалистите на БРВ-Б имат 7 изобретения, защитени с патент, 12 регистрирани полезни модела и 77 регистрирани промишлени дизайна.
Направление „Ракетно-стволни системи“ – РСС. Това е най-новото направление в сферата на иновационните инвестиции в „Арсенал“ АД. Създадено е в края на 2022 г. Дейността му основно е свързана с усвояването на производството на 122 mm реактивен снаряд за РС3О, изискващо изключителна отговорност и много висока квалификация на кадрите.
Отдел „Управление на нормативно-техническа документация“ – OУНТД
Състои се от две звена: „Стандартизация” и „Централен технически архив“ – ЦТА.
Дейността по стандартизация води началото си от 1959 г., като постепенно обхваща цялата номенклатура на изделията във фирмата. Отделът непрекъснато разширява и модернизира дейността си: организирани са информационно обслужване на специалистите и вътрешна компютърна мрежа с публикуване на стандартизационни документи на „Арсенал Портал“; разработват се фирмени стандарти „Стандарт Арсенал”, технически спецификации и други документи; извършва се паралелна проверка в ERP-система Техноклас – на конструкторската и технологичната документация.
Развива и нови дейности, свързани с поддържане на вътрешно-фирмени номенклатури, превод на документи и др.
Историята на Централния технически архив започва още през 1924 г.
Запазени са документи от първите години на предприятието. Цялата документация оттогава до днес надеждно се съхранява. Осигурено е постоянно видеонаблюдение. Работата по архивирането е модернизирана. Отделът работи по възстановяването на техническата документация на паус и за създаването на цифров архив.
Секция „Патентно-лицензионна дейност“. Патентно-лицензионната дейност в „Арсенал“ АД се развива от 1987 г. – в съответствие с установения национален и международен ред. Увеличаването на традиционните пазари на „Арсенал“ наложи през последните години разширяване на дейността по защитата на индустриалните права на фирмата. Направени са международни регистрации на търговски марки в страните членки на ЕС, САЩ и в други държави.
Направление „Проектиране, инвестиции, строителство“ – ПИС. Това е направлението, на което „Арсенал“ дължи функционалния си, естетичен и приветлив вид – в инфраструктурата, във външните пространства и в производствените помещения.
Кадрите
Кадровата политика в „Арсенал“ АД, от самото му създаване, е една от най-важните дейности. Стремежът е на всеки етап от своето развитие фирмата да разполага с кадри с богат професионален опит и творчески умения, интелигентни и образовани. Към края на 2022 г. в „Арсенал“ работят над 1261 души с висше образование, 4-ма души с титлата доктор, както и докторанти, работещи върху дисертациите си.
Компанията изгражда висококвалифицирани и авторитетни ръководители и специалисти с неподражаем усет към новото и с впечатляващи постижения във всички сфери на дейност.
В многохилядната фирма жените са 53%, а мъжете – 47%. Голям е диапазонът на работещите по възрастов състав. Към 2022 г. най-младият арсеналец е на 17 години, работещ по програмата за дуално обучение, а най-възрастният – на 81 години. По образование: 16,4% от персонала са с висше образование, със средно и средно специално са 71,45%, с друго – 12,15%.
Дружеството предлага работа по над 700 вида професии. Най-многобройна е професията машинен оператор – с 16 разновидности, следвана от настройчик – с 10 разновидности, и монтажник – с 6 разновидности. В „Арсенал“ се срещат и някои редки и уникални професии: шихтовчик, боргвергист, настройчик на хонинг машини, зъбонарезчик и др.
Набирането на нови работници и служители се извършва в два офиса – в Казанлък и в Стара Загора. Молби за работа се приемат и през електронната поща и специализираните сайтове за набиране на персонал.
Образованието и квалификацията
„Арсенал“ АД има специална политика за образованието и квалификацията на кадрите и прави големи инвестиции в тази посока. Създадената през 2011 г. Студентска програма обхваща редовно и задочно обучение, включва и дуално обучение – обучение чрез работа.
През 2017 г. към ТУ – София в Казанлък е създаденТехнически колеж. Младите и перспективни кадри на „Арсенал“ са основната част от студентите.
От завършилите и учещите към 2023 г. 291 студенти по специалността „Технология на машиностроенето“ 155 са арсеналци, 34 от тях продължават образованието си по магистърска програма.
Уникална за дружеството е първата и единствена за страната изнесена форма на обучениеот ТУ – София, Филиал – Пловдив. През 2022 г. дипломите си за инженери получиха 35 арсеналски студенти. Дружеството помага на студентите с осигуряване на отпуски, стипендии, платени стажове и др. Много добро е взаимодействието на „Арсенал” с Технически университет – София, и Инженерно-педагогически факултет – Сливен към ТУ-София.
Стипендиантската програма дава възможност за редовно обучение по инженерни специалности в университети в София, Габрово, Пловдив и Бургас, както и в чужбина. На завършилите се осигуряват работни места в дружеството. В „Арсенал“ се организират опреснителни курсове по различни специалности, провеждат се и семинари.
От 2015 г. „Арсенал“ и ПГ „Иван Хаджиенов“ са партньори в работата си по дуалното обучение по проект ДОМИНО. Фирмата предоставя база и осигурява наставници за практически занятия на учениците от 11 и 12 клас с профил „Машини с ЦПУ“ и „Мехатроника“. През това обучение са преминали над 170 ученици, като за положения труд им се заплаща.
С цел ранно професионално ориентиране на учениците, от 2017 г. в „Арсенал“ се провежда Ден на отворените врати. Младежите посещават фирмения музей, разглеждат съвременните технологични линии и оборудването, срещат се със специалисти и работници, придобиват реална представа за условията на работа.
„Арсенал“ – първата от „1001 причини да се гордеем, че сме българи“
С информация за „Арсенал“ – за производствата на компанията, за международната и социалната ѝ дейност, придружена от илюстриращ снимков материал, започва двуезичното цветно луксозно издание „1001 причини да се гордеем, че сме българи“ на Издателски консорциум „КОТА“, 2021. В него са събрани факти, събития и имена на личности от историята и съвремието на България, с които всеки българин трябва да се гордее.
Мария Рашкова, автор във в. „Трибуна Арсенал”
Станислав Ijfxkfl преди 4 месеца
Сеиде Кабаахмед преди 4 месеца
Станислав Ijfxkfl преди 4 месеца
Сеиде Кабаахмед преди 4 месеца