Няма Ромеовци за днешните Жулиети

Димитър е най- масово срещаното мъжко име в община Казанлък.

Това показва справка в регистъра с имената на жителите на община Казанлък, в който са записани имената на всичките 76 466 жители на общината, според официалната статистика, към края на 2014 година. С името Димитър са няколко пъти по 500 мъже от общината, независимо от тяхната възраст. Следващите по масовост мъжки имена в Казанлъшко са Иван, Георги, Петър, Христо и Стефан.
При жените класацията традиционно се води от Мария, следвана от Иванка и производното й Ваня, и Пенка. Не са малко и Донките.

Красивите женски български имена като Гергана не са на изчезване, но не са и в първата десятка от предпочитани имена. С това име са около 200 жени и момичета в Казанлъшко. Десиславите са по-малко, Деляните са близо 40, а Диляните с около 20 повече. Сред рядко срещаните имена тук са Сребра- само 16, жените с име Дана са 12, Еви-те са 20, а Грациелите само 2. В последните години има тенденция към връщане на кратките имена и късите им форми, без да са умалителни, твърдят специалисти от ГРАО и длъжностни лица по съставянето на актове за раждане. На тях се пада и отговорната задача да разубедят родителите, решили да сложат обидно, умалително, име на животно или друго усмиващо име на детето си. Ако не го направят, ги грозят солени глоби. Не винаги успяват в речевите спорове, особено с напористи роднини, имащи принос за люлката или друг важен бебешки атрибут, или такива, които ще се грижат финансово за младото семейство с бебе. В театри на открито се превръщат подобни спорове, с много обидени кръщелници или разколебани татковци по отношение на именуването на новия български гражданин на републиката. Такива са случаите с Зайо, който е „мултиплициран“ в цели 3 броя в общината. Двама от тях живеят на село, а третият Зайо в града. Единият от тях и има и същата фамилия. Мечовци в Казанлъшко няма, /освен като нарицателно или умалително от друго сходно име/, за сметка на това Вълчо-вците са петима, а Марко-вците – близо 50. Ненки-те са малко повече от 30.


Без конкуренция е и Грую, както и Ленин, които на територията на община Казанлък са самотни единици. За сметка на това Бойковците са 14. Никой от тях обаче няма презиме или фамилия Борисов. Съименниците на бившия премиер от Тройната коалиция, с име Сергей в Казанлъшко са 30, като най- младият е само на 7 години.
Жените с име Галина Стоянова са 3, като най- младата от тях е на 31 години. Трима са родените Цветан Цветанов-ци в община Казанлък, най- младият е почти връстник на бившия вицепремиер и вътрешен министър: роден е само 2 години след него, през 1967 година. За сметка на дефицита на това име тук, съименниците на героя от Лайпциг Георги Димитров са малко над 50. За сметка на това в общината няма нито един роден и записан като Тодор Живков. Не са изключения, макар и основно родени през първата половина на миналия век, притежатели на имена като Лулчо, Черньо, Ганьо, които в последните години са заплашени от изчезване, заради все по-масовото и многобройно появяване на Исус, Антонио, Майкъл, Дейвид и Джон. На нарастваща популярност се радват и имена като Бихлю и Джансу, заимствани от „приклещил“ масовия зрителски интерес турски сериал „Забраненият плод“.


Символите на класическия пример за трудна любов Ромео и Жулиета в Казанлъшко са в неравна конкуренция, заради твърде оскъдния брой на Ромеовците - един –единствен, срещу 12 Жулиети.
През 50-те години на миналия век очевидно правилата за именуването са били по-либерални от някои други порядки, защото тогавашните общинари някак са пропуснали рестрикцията в това отношение. Така в Казанлък, в рамките на два месеца, през април и май, в една и съща година са родени две Матки. Някъде от същия период датира и масовата поява в кръщелните документи на жени с умалителното първо име Виолетки или Маргаритки. Една-единствена е Кортеза.
В последните години, освен към кратките, българинът се връща и към изконните си красиви, вечни и класически имена. Доказателство са все по- големия брой на родените Вяра, Надежда, Любов. Възражда се и модата по Борис, Александър, Симеон.


Освен, че името е начин да се заявиш в обществото като електорална единица, то е и личен код, носи съответна енергийна вибрация на своя собственик и бележи по невидим, но изключително важен начин живота му, твърдят специалисти в науката, която се занимава с изследването и произхода на имената- ономастика. Това прави и въпроса с именуването на новороденото много по-отговорен и значим, отвъд подчинението на родови закони, традиции и капризи.