„Не трябва да се срамуваме от Бай Ганьо, това е най-опознаваемият и най-популярният български литературен герой – каза при откриването на музея на Бай Ганьо в село Енина неговият създател Румен Сомов. – Отидеш в Чехия – във всяка кръчма има фигура на Швейк, отидеш в Испания – на Дон Кихот и Санчо Панса, а ние се срамуваме от Бай Ганьо, а не трябва. Всеки един от нас носи в себе си нещо байганьовско, но също носи и черти от Алеко Константинов, неговият създател като литературен образ. Кой повече от единия, кой повече от другия, но двамата са като „ин“ и „ян“ в човека. Затова се радвам, че аз с безрезервната подкрепа на моето семейство, с помощта и съдействието на приятели, съмишленици, дарители успяхме след толкова много перипетии да направим този музей“.

В него са събрани, също с много търсене и издирване, автентични предмети, свързани с Бай Ганьо, като един оригинален портрет на Ганьо Сомов, първото издание на книгата „Бай Ганьо“ от 1895 г., оригинална снимка на Алеко Константинов. Тук могат да се видят още и други ценни предмети – оригиналният държавен печат на България на световното изложение в Чикаго от 1893 година, шарж на казанлъчанина Теню Пиндарев на българския щанд на това изложение, оригинални снимки на парахода, с който Алеко Константинов е пътувал до САЩ, документи, картички, монети, включително и монета от 2.5 стотинки от 1888 година и ред други прелюбопитни експонати.


Това, което Румен Сомов е успял да направи, е не само музей, а цял комплекс – тук има хоремаг със сувенири, пивница, като гостите на откриването бяха нагостени с шкембе чорба по байганьовски – изпитана рецепта лично на Румен Сомов. В комплекса всеки посетител може да разгледа музея, после да хапне от вкусните български гозби, а под чардака има и сцена за изяви на различни изпълнители. Тук се намира и единственото в музеен комплекс в България студио за татуировки. Акцентът в него, както и символ на целия комплекс, е подковата. Конската подкова като носител на късмет и щастие и препратка към прякора на Алеко Константинов – Щастливеца. В ателието ще се татуират само подкови, а в рецепцията са вградени 350 различни по големина подкови. Като мотиви подковите присъстват навсякъде в комплекса.


Поздравления за делото на Румен Сомов поднесе кметът Галина Стоянова, която подчерта, че е приятно изненадана от мащаба на комплекса, а от своя страна Румен благодари на Общината за съдействието при решаване на някои административни въпроси относно имота, където е изграден музеят. Поздрави получи неговият създател и от кмета на Енина Димитрина Дончева, от колеги от казанлъшки музеи, от приятели и журналисти.

Лентата на новия обект бе прерязана от кмета на село Енина, а кметът на общината Галина Стоянова и Румен Сомов заедно плиснаха вода от медно бакърче със закичен здравец, за да му върви на музея леко като по вода.