За втори път Казанлък става домакин на Международен конкурс за съвременно лютиерство за цигулка, виола, виолончело и китара. Престижното събитие се предвижда да се проведе през 2025 година в дните на Празника на розата. За конкурса ще пристигне изключително ценна цигулка, на близо 3 века - Stradivari. Тя е изработена в Кремона през 1730 г. от знаменития майстор Антонио Страдивари.
За първи път Международен конкурс за съвременно лютиерство за цигулка, виола, виолончело и китара от такъв мащаб бе организиран в Казанлък през 2018 година, отново по време на Празника на розата. Тогава, само за едно денонощие, в града бе показан друг уникален инструмент – цигулка Guarneri del Gesu 1742- Ricci. Тя датира от 1734 година и е дело на прочутия италиански лютиер Джузепе Гуарнери. 300-годишната цигулка е притежание на частен колекционер от Китай. Тогава 15-годишният казанлъчанин Александър Тянов (на снимката) имаше уникалния шанс да разсвири оригиналната цигулка „Гуарнери” - Guarneri del Gesu 1742- Ricci. Той изпълни "Дубъл" от Бах. Талантливото момче сподели, че усещането да свири на оригинална цигулка, изработени от самия Гуарнери преди 300 години, е уникално и неповторимо преживяване.
Международното събитие на името на виртуозния майстор на струнни инструменти Антонио Страдивари се организира от 90 години, предимно в родния му град Кремона. "Избрахме Казанлък, заради гостоприемството и ползотворната ни работа с кмета на общината Галина Стоянова“, каза председателят на Националната асоциация на италианските лютиери Гуалтиеро Николини. Той поддържа и много добри, дългогодишни контакти и със семейството лютиери от Казанлък Едрьо, Пламен и Радиана Едреви.
Журито в конкурса е съставено от световноизвестни и признати майстори на струнни музикални инструменти. Именно те са журито, което издава най-престижните сертификати за цигулки – оценката на името на Антонио Страдивари, живял и изработвал своите инструменти през XVII-XVIII век в Кремона, Италия.
Както през 2018 година, така и през 2025-а нагласата на организаторите е жителите и гостите на града да имат възможността да чуят "гласа” на уникалния инструмент.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!