Накити на викосопоставена благородна дама от 13-14 век вече ще съхранява Исторически музей „Искра“. Накитите, които представляват женски украшения, са изработени от сребро с дебело позлатяване. Те бяха представени на 26 май т.г. от проф. Николай Овчаров. Това са 2 чифта наушници, фино колие с висулка със същите орнаменти - торква, която няма аналог сред откритите през годините подобни накити, огърлица от планински кристал - кварц и карнеол, 7 монети, от които 5 златни с лика на Андроник II Палеолог и още 2 - 1 златна и 1 сребърна монети. Най-старата монета от тях е златната монета на никейския император Йоан II Дука Ватаци.
Цялото това уникално средновековно съкровище бе открито при спецакция на полицията през 2017 година в колата на иманяри. След старателно проучване на бижутата и на монетите, днес всички бяха официално показани пред обществеността.
Според проф. Николай Овчаров, скъпоценните накити и монетите са били заровени заедно. Украшенията са принадлежали на благородна високопоставена дама от Средновековието. По думите му, за това как е изглеждала тази българска принцеса може да се съди по образа на болярката Арета, съпруга на деспот Константин, съвременник на цар Иван Александър. Той изрази и хипотезата, че те са били заровени при форсмаржорни обстоятелства. Според последните данни, посочени от проф. Овчаров, османското нашествие по нашите земи става през 1369-1370 година, веднага след падането на Одрин. Твърде е възможно тези извънредни обстоятелства, принудили благородната дама от първата половина на 14 век набързо да зарови ковчежето със скъпоценните бижута, да е свързано именно с османското нашествие и необходимостта да търси спасение на север.
„Може ли това да е крънската принцеса?“, попита на глас Николай Овчаров по повод на факта, че Крънската хора (област), е заемала изключително голям район, стигала е дори до Ямбол. Но към момента град Крън все още не е локализиран, няма добре изразен град от 13-14 век или нещо, което да насочи учените към средновековния град - днешният Крън е селище, което през 1906 година е преименувано от турското Хасът.
Има хипотеза, че Крън може и да е самият град Казанлък, в квартал „Кулата“, където има крепост, която не е от турско време, а от Средновековието, допълни известният археолог. Той добави, че тази хипотеза привлича научния му интерес и той ще работи по нея. Заедно с това подготвя книга за Крънската хора и за принцесата, чиито накити бяха открити преди 4 години, а сега вече ще бъдат експонирани в казанлъшкия исторически музей.
Yjtsuf преди 2 години
Yjtsuf преди 2 години