На закрито заседание кабинетът реши да разсекрети 1290 акта на Министерски съвет за периода 1946 - 1970 година, съобщиха експерти от правителствената информационна служба. В архива на МС се съхраняват над 4000 секретни решения, приети от всички правителство за периода 1946 - 1989 година. През последните три години те са систематизирани и описани.
Заедно с министерството е направена преценка на секретността им, за да бъдат приведени в съответствие със сега действащия Списък на фактите, сведенията и предметите, съставляващи държавна тайна, уточняват от правителствената информационна служба.
Първият етап е за решения в периода 1946 - 1970 година, за които е установено че са неправомерно засекретени, като за почти всички е отпаднало правното им основание или са загубили актуалност.
Информация за секретните актове на МС има в интерент на страницата на правителството.
Между тези документи е и постановление Х39 от 20 август 1968 година, с което МС постановява Народна Република България да участва с въоръжени сили съвместно със Съветския съюз и другите страни от Варшавския договор „за оказване на помощ на чехословашкия народ в борбата му срещу контрареволюцията“.
Изпълнението на постановлението се възлага на министъра на народната отбрана.
С разпореждане Х 835 от 11 октомври 1968 година МС разпорежда да се заплаща на личния състава на поделенията от Българската народна армия, намиращи се в Чехословакия, ежемесечно възнаграждение във валута. На офицерите се е плащало по 50 рубли, на свръхсрочно служещи старшини и сержанти по 30 рубли месечно, а на войниците по 3 рубли.
Разсекретява се и Решение на МС от 1954 година за прочистване на библиотеките и книжарниците от вредна литература.
Според това постановление до три екземпляра от инкриминирани и други вредни печатни произведения имат право да се съхраняват само в Народната библиотека „Васил Коларов“ в София. Народните библиотеки в София, Пловдив и град Сталин (Варна), библиотеките в ЦК на БКП, на МС, на БАН и на МВР имат право да притежават до един екземпляр от тези книги. За съхранени на тази литература библиотеки трябва да създадат отделни, строго охранявани секретни фондове. Всички останали библиотеки трябва да изпратят намиращите се в тях инкриминирани книги като поверителни пратки в народната библиотека „Васил Коларов“.
Според същото постановление Главната дирекция на издателствата, полиграфическата промишленост и търговията с печатни произведения, ДТП „Печатни произведения“ и Централния кооперативен съюз“ трябва да изготвят и предоставят до края на март 1954 година в Главлит за утвърждаване пълен списък на намиращите се в складовете и книжарниците политически и идеологически вредни печатни произведения, по който списък печатните произведения трябва да бъдат претопени. Решението е подписано от Вълко Червенков. Според служители на правителствената информационна служба Вълко Червенков се е подписвал под всички документи с червен молив.
С Постановление на МС от 30 март 1948 година се забранява на всички служители от външно министерство да сключват брак с чужденци.
С ПМС от 6 януари 1950 година се взема решение за изселване на турското население от родопския край и заселването на тези места на българи от други краища на страната.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!