На 15 юли бе представен проектът за реконструкция на спортния обект „Колодрум“, който предвижда превръщането му в модерна многофункционална спортна зала. Обектът ще съчетава закрит колодрум и спортни съоръжения за множество спортове и културни събития, с цел да се превърне в ключов център за спорт и култура в региона.
Основната част от проекта включва изграждането на закрита колоездачна писта с дължина 250 метра. Пистата ще се състои от два прави участъка по 40 метра, четири преходни криви по 10 метра и две кръгови криви по 45 метра. Широчината ѝ ще бъде 7 метра, като от вътрешната страна ще бъде предвидена пътека с ширина между 2 и 4 метра за разполагане на съдии и съдийски екип.
„За пример са разгледани зали в Канада, Норвегия, Франция и добрите, и лошите примери за изградени спортни зали в България. На тази база сме избрали подхода и материалите, които ще използваме за изграждането на многофункционалната зала в Казанлък. Заложени са решения, базирани на индустриалното строителство в най-добрия му вариант“ поясни архитект Красимир Попов.
Пистата ще бъде изградена върху стоманобетонова конструкция с настилка от твърда дървесина (сибирска лиственица), за да отговаря на стандартите на Международния колоездачен съюз (UCI). Необходима е и сертификация от UCI за провеждане на състезания от международен ранг, което е сред целите на проекта.
Освен колоездачната писта, в централната зона на залата ще бъде изградено комбинирано спортно поле с размери 42 м на 45 м. То ще позволява провеждане на тренировки и състезания по различни спортове, включително хандбал, баскетбол, волейбол, бадминтон, тенис, минифутбол, спортна гимнастика, художествена гимнастика, спортна акробатика, борба, джудо, бокс, вдигане на тежести, фехтовка и лекоатлетически дисциплини като висок скок, скок на дължина, троен скок, овчарски скок и бягане на 200 м писта.
Предвижда се изграждане на две тренировъчни игрища във вътрешното пространство на виражите за комбинирано ползване при различни видове спорт.
Екстериорът на залата е модерен и красив, осигурен е допълнителен общински терен в западната част на колодрума, който ще покрие изискванията за паркиране. Северният парк е естествена зелена среда, в която спортният обект ще се впише по най- функционалния начин.
„Нашите състезатели – младежи и девойки, които се състезават на световно ниво, споделиха, че биха искали да идват при нас за тренировки и подготвителни лагери. Посетихме и други зали, например новооткритата зала в Самоков „СамЕлион“, тя наистина е много красива и почерпихме опит от там. Важно е да подчертая, че нашата зала ще бъде проектирана така, че да може да се самоиздържа, което я отличава от много съоръжения в други градове. Благодарение на модерната визия, функционалността и добрата организация, вярвам, че залата ни ще стане едно устойчиво, успешно съоръжение, с което всички да се гордеем“, заяви архитект Петя Георгиева.
Многофункционалната спортна зала ще разполага със сцена и възможности за организиране на културни и обществени събития. Капацитетът на залата ще бъде между 2700 и 3000 души.
„Целта е да направим функционална сграда, която да даде дом на колоездачния клуб и да бъде място, на което да се провеждат състезания на въпросните спортове. В изграждането на обекта ще следваме добрите примери и няма да допускаме грешките на лошите такива“, каза главният архитект на Община Казанлък Христо Инджов.
Кметът на Казанлък Галина Стоянова подчерта, че за изграждането на новата зала са осигурени 17 милиона лева.
Проектът е финансиран по Програмата за капиталови инвестиции в общината на държавата и е част от бюджет 2024 и 2025 на Р. България.
Екипът на арх. Попов е с голям професионален опит в архитектурното, акустичното и конструктивно проектиране, като част конструкции се проектира от казанлъчанина, при това колоездач - инженер Стефан Сейков.
Работният проект ще бъде представен през август тази година, а самото строителство и изграждане на съоръжението се планира да започне през следващата година.