Двама Ивановци управляват Казанлък

Двама са кметовете с името Иван в 140-годишната история на местното самоуправление в Казанлък. Въпреки че е сред най-разпространените български имена, казанлъчани са избирали само двама Ивановци сред общо 37-те си градоначалници. Това са Иван Попдимитров, управлявал в периода май 1939 – 9 септември 1944, и Иван Гороломов, ръководил община Казанлък от 12 ноември 1995 до 4 ноември 1999 г.

По времето на Иван Попдимитров, чието кметуване свършва с Деветосетптемврийското въстание през 1944 година, общинското ръководство решава, че за глобалното разрешаване на благоустройствените проблеми на града трябва да се изготви нов градоустройствен план по новия закон за градоустройство. Променя се обликът на централната градска част - оформен е просторен площад, изграждат се нови представителни сгради на Пощата, Популярна банка, Военния клуб, започва да функционира в нова сграда кино „България”. Общината сключва заем, но продължава благоустройството на града. Тротоарите се покриват с каменни и базалтови плочи. Изготвен е нивелационен план, закупени са и са положени нови водопроводни тръби.

Вторият Иван сред казанлъшките кметове – инж. Иван Гороломов, е избран от листата на БСП и коалиция. Той е вторият демократично избран кмет след промените в България, дошли с 10 ноември 1989 година, след кмета Бончо Сарафов. По негово време Община Казанлък е сред учредителите на Национално сдружение на общините в Република България. През неговия мандат са завършени редица обекти в строителството и инфраструктурата. Завършен е довеждащия колектор за отпадни води на Казанлък, реконструирани са праговете по Стара река, допълнително са снабдени с питейна вода населените места Крън, Средногорово, Долно Изворово, Горно Черковище. По програма на Общинския съвет са приватизирани редица общински фирми като „Хляб и хлебни изделия”, „Инфра – Севтополис”, „Казанлък”, „Стоки за бита”, „Хигиенно-битови услуги”. През март 1995 година е създадено общинското дружество „Казанлъшка Искра” ЕООД, благодарение усилията и на редакционния екип на вестник "Искра"по това време. Реализирани са продажби на обекти чрез търгове. Общината се стреми да осъществява социалната си политика, но безработицата се увеличава, нараства бюджетният дефицит.

На 30 март 1997 г. е учредена Фондация „Българска роза”, чиято задача е организирането и провеждането на традиционния празник на розата в Казанлък. На 28 май 1997 г. се учредява „Алианс Франсез Казанлък – Сент Ерблен”. На 24 януари същата година е открит Клуб на пенсионера в Розово. На 15 септември 1997 г. е открита новата сграда на основното училище в с. Розово. На 8 ноември 1997 г. е открита новата сграда на читалище „Зора” в с. Голямо Дряново.
В биографията си Иван Гороломов има няколко поредни мандата като председател на Общинската организация на БСП, един мандат като народен представител от Казанлък. Бил е и общински съветник в местния парламент от групата на социалистите.

В настоящото местно самоуправление на Казанлък в Общинска администрация имен ден на 7 януари чества секретарят на Общината Ваня Иванова. А в Общинския съвет четирима са съветниците, празнуващи на Ивановден. Това са Янко Запрянов от групата „Експерти за Казанлък”, Иван Гитев, Иван Катанов и Йоана Цветкова-Комитова от групата на ПП ГЕРБ.