Отмяна на решение №731 на МС от 2011 г. е в дневния ред на днешното заседание на служебното правителство. С това решение кабинетът "Борисов 1" прехвърли на БСП собствеността върху монумента на Бузлуджа. Сега държавата си го взима обратно, съобщава в онлайн изданието си вестник "Стандарт"днес.
Преди 6 години Българската Социалистическата партия имаше намерение да намери финансиране за възстановяването на "Чинията", но това така и не се случи.

Миналата година такава инициатива се завъртя около група архитекти, предвождани от археолога проф. Николай Овчаров., който радушно прегърна идеята на младата архитектка, завършила в Берлин Дора Иванова, която представи цялостна концепция за възраждането и вдъхването на нов живот на монумента на Бузлуджа, под името " Бузлуджа- паметта на Времето". Проектът й бе оценен високо от висшето училище, в което завърши Дора Иванова, както и от Съюза на архитектите в България.
Почти апостолски момичето от Монтана близо две години се опитваше да промотира проекта си на различни места в страната, започвайки от Казанлък, с намерението да намери сподвижници и финансиране поне за проектните проучвания и изготвяне на документация, нужна за кандидатстване по европейски проекти. Младата архитектка бе убедена, че това е постижимо в рамките на 2-3 години, както и че биха могли да се намерят средства за новия проект. Още повече, че "чинията" е сред Топ 10 на най- оригиналните и най- посещавани паметници с оригинална архитектура в света.



Проектът на Дора Иванова бе представен и на Годишната медийна среща на българските медии и в чужбина, проведена в Прага, през май 2016 година, а фото изложбата й, промотираща проекта стоя месеци наред на казанлъшкия площад "Севтополис" .
Проектът на арх. Иванова бе представен и на среща в Брюксел, инициирана от евродепутата Момчил Неков. Според архитектката, за реализацията на проекта й са били нужни около 2,5-3 млн. лева.

След среща миналата година с премиера Бойко Борисов, дошъл в Казанлък за откриването на Музея на розата, бе проведена и специална среща в Министерството на културата, с участието на арх. Дора Иванова, кмета на Казанлък Галина Стоянова, археолога Николай Овчаров и други.


Монументът на връх Бузлуджа няма статут на паметник на културата и Министерството не възнамерява да финансира ремонта му, обяви след това министърът на културата Вежди Рашидов, в отговор на въпрос от парламентарния контрол.

Впоследствие идеята на Дора Иванова породи и брожения сред някои архитектурни среди, в това число и от архитекта, създал монумента - Георги Стоилов.
По въпроса за възстановяването или поне стопанисването на монумента, години наред мълчаха лидерите на БСП, в лицето на Сергей Станишев и Михаил Миков.
Докато партия и държава се разберат, авторката на проекта " Бузлуджа - монумент на Времето" си намери постоянна работа в Берлин и рядко се прибира в родината.