Чудомир сред най-търсените български автори и през 2016-та
„Жената, бе жената“, сборникът с разкази на Чудомир, посветени на женската тема, отново е сред най-продаваните книги в класацията на веригата книжарници „Хеликон“. Сборникът, издаден от казанлъшкото издателство „Рамита“ е в Топ двеста под номер 193 на голямата национална верига, която има книжарници във всички големи градове, за съжаление, без Казанлък. В класацията Чудомир бе в листата на най-продаваните български автори и през миналата 2015-та. Тази година фондацията и музеят с неговото име, пуснаха на пазара и първите части от шесттомника, издаден преди няколко години под редакцията и сътавителството на Пеньо Терзиев, тогавашен ръководител и на двете институции в Казанлък. Първият том, преиздаден тази година, също се купува главоломно и е сред Топ 10 по книжарниците седмици наред.
Веригата е засякла продажбите си от 17-и декември миналата година, до 16-и декември на 2016-та. Таблицата води „Изкуството на войната“ на Сун Дзъ с продадени от мрежата книжарници общо 3 535 броя за периода. Следват „Малкият принц“ на Екзюпери и „Сподели/Хаштаг Сподели“ на любимеца на българските тийнейджъри млад роден автор, Емил Конрад. Челните пето и шесто място по продажби в „Хеликон“ са за „101 отбивки:Идеи за пътешествия до малко познати места в България“ и второто издание на поредицата:“Нови 101 отбивки...“ Продължават и тази година да се продават книгите на Георги Божинов – „Калуня-Каля“ и „Караджата“, „Физика на тъгата“ на Георги Господинов и „Възвишение“ на Милен Русков, както и книгата на Иво Сиромахов за Слави Трифонов – „За мен е чест“. От новите имена в българската литература, публикували за пръв път през тази година, добре се продава първият в тв-реалитито на БНТ „Ръкописът“, роман „Аз още броя дните“ на Георги Бърдаров, който е 103-то място в класацията и „Щъркелите и планината“ на Мирослав Пенков, младият българин, пробил с писане в Америка. С подобна биография е и авторката на друг търсен в книжарниците роман – „Самодива“, Краси Зуркова. Продължава да се купува и „Гръцко кафе“ на Катерина Хапсали, също българска, завърнала се от Америка с журналистическо потекло и професионална биография в областта на медиите. Българският спортен журналист, който пише и живее също в Щатите, заема престижното място 31-во място с „Кривата на щастието“. Не излизат от класациите и Стефан Цанев с „Български хроники“ и Йордан Радичков – с класиката „Ние, врабчетата“. Българите продължават да купуват редовно и тази година „Пипи Дългото чорапче“- номер 62 в Топ 200, „Мечо Пух“ и поредицата „Дневникът на един Дръндьо“ на Джеф Кини и книгите за Хари Потър на Дж.К. Роулинг. Напред в класацията излизат модните напоследък книги за оцветяване за възрастни, както и традиционните книги за психологическа самопомощ като „Подсъзнанието може всичко“ на Джон Кехоу, „Монахът, който продаде своето ферари“ на Робин Шарма и „Как да печелим приятели и да влияем на хората“ на Дейл Карнеги. Позиция 200 в продажбите на „Хеликон“ за 2016-та е за „50-те песни и стихове, които ни правят българи“.
От чуждестранните автори на художествена литература, се продават много турската писателка Елиф Шафак с „Любов“ - на десето място, журналистката от Италия Ориана Фалачи със „Силата на разума“ – 19-та по продажби и „Корените на омразата.Моята истина за исляма“ – на 63-то място. Французинът писател-журналист - Фредерик Бегбеде, американката от руски произход Айн Ранд, японецът Харуки Маруками, Джон Гришам, турсикят нобелист Орхан Памук, са също сред любимците на българските книгомани, показва класацията.
Диана Рамналиева