„Рибен буквар” от 1824 година пази ХГ „Св. св. Кирил и Методий”

Уникална изложба от ценни печатни издания подреди днес екипът на Хуманитарна гимназия „Св. Св. Кирил и Методий” по повод патронния празник на училището. Всички те са съхранявани от поколения казанлъчани, учили и преподавали в учебното заведение от неговото създаване през 1883 година до днес.


Първият новобългарски учебник - "Рибен буквар" на д-р Петър Берон от 1824 г., „Кратко изложение на всеобщата история” на д-р Георг Вебер на руски език от 1864 г., "Исторически изследвания за Охридската и Ипекската архиепископии” от 1869 г., „Житие Методия и Кирилла” от 1885 г., Списание „Здраве” от 1907 г., „Розовата долина” на Иван Енчев- Видю са сред редките книги, които се съхраняват във фонда на гимназията. Тук се намира екземпляр от първото издание на „Безсъници” на Пейо Яворов. „История на Стария свят” от 1932 г., литературният сборник „Мисъл” от 1910 г., Речник на българския език от 1904 година попълват богатата сбирка от издания с историческа стойност.


Сред интересните експонати е и специално подвързан Отчет на Казанлъшкото държавно педагогическо трикласно и образцово училище за учебната 1898-99 година.


Богатия книжен фонд на гимназията говори за едно място, изпълнено с будителство и духовна енергия от самото му създаване. Един от директорите в ранните години на Казанлъшкото педагогическо училище и преподавател по български език е проф. д-р Кръстьо Кръстев - редактор на списание ”Мисъл”. Тук са преподавали Емануил Манолов и Ангел Букурешлиев - пеене, математика – проф. Кирил Попов, рисуване – Петър Клисуров и Ото Хорейши, физическо възпитание и френски език - Жак Фардел. В училището като учители дават своя принос още известни личности като д-р Христо Стамболски, Сава Доброплодний, Йордан Крапчев, Димитър Андреев, както и проф. Генчо Пирьов, акад.Тодор Павлов, Димитър Чорбаджийски-Чудомир, Надежда Чонова, Мария Бозвелиева и много други.


Всички тези учители са оставили трайни следи в културата на града и имат огромна заслуга за развитието на просветното дело в страната. Казанлъшкото педагогическо училище е обучило около 5200 учители, които са съставлявали 1/3 от цялото основно учителство тогава в страната.


След поредица промени в образователната система на България и преобразувания на учебното заведение, днес традициите на Казанлъшкото педагогическо училище се продължават от Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий”.