Руски "Циркон" лети  с над 6000 км/ч
"Циркон" ще затрудни дори противоракетната програма на най-новите британски самолетоносачи.
Влизащите на въоръжение догодина руски противокорабни ракети „Циркон” се очаква да се превърнат в смъртоносна заплаха за новите британски самолетоносачи, които още даже не са завършени, пише „Индипендънт”. Причината – защитните системи на авионосците не могат да спрат хиперзвуково оръжие.

Ракетите „Циркон” по принцип са предвидени за атомните подводници от пето поколение „Хаски”, които са разработвани от конструкторското бюро „Малахит”. Разчетите са ракетите и подводниците да бъдат готови по едно и също време. Затова сегашните първи изпитания са стартов комплекс на сушата. Възможно е най-напред да бъдат поставени на тежкия атомен ракетен крайцер „Петър Велики”.
„Циркон” използва за двигателя си кислород от атмосферата, а не от отделен резервоар, като така конструкцията на ракетата значително се олекотява. Тя лети със скорост между 5 и 6 пъти тази на звука.
Радиусът й на действие не е толкова впечатляващ (значително под 500 км.), но може да се изстрелва както от ядрените суперкрайцери от клас „Киров” и подводниците от клас „Хъски”, така и от тежки бомбардировачи.
Очаква се системата официално да стане част от арсенала на Русия през 2018 г. „Индипендънт” отбелязва, че най-рано две години след това ще бъдат завършени самолетоносачите „Куин Елизабет” и „Принс ъф Уелс”, които поне към момента могат да се защитават само от ракети със скорост от до 3700 км/ч.

Съществува не официално потвърдено предположение, че експортният вариант на ракетата „Циркон” всъщност е руско-индийският проект BrahMos-IІ

Според експерти ако бързо не бъде разработена нова система за отбрана при атаки с хиперзвуково оръжие, ще се наложи авионосците да стоят извън радиуса на действие на „Циркон”, а така ефективността на техните авиокрила ще е много по-ниска. Официалният коментар от Министерството на отбраната в Лондон е, че се отделя внимание на всички потенциални заплахи.
САЩ също разработва хиперзвукови ракети, но се смята, че те все още са на значително по-ранен етап.

Източник: Епицентър