Казанлъшката Математическа гимназия ще участва в състезание на Европарламента

Профилираната Природо-математическа гимназия „Никола Обрешков“ в Казанлък ще участва в състезанието „Евроскола“, организирано в България от Европейския парламент. Заедно с още три училища – Математическа гимназия „Гео Милев“ и Професионална гимназия по строителство и дървообработване „Инж. Недьо Ранчев“ в Стара Загора и Средно училище „Васил Левски“ в Гълъбово Казанлъшката Математическа гимназия ще представи Старозагорска област в регионалната надпревара, която ще се състои на 11 януари в Хасково. Ще участват още ученици от три хасковски, две димитровградски и една свиленградска гимназии.

Всеки от 10-те отбора ще бъде съставен от петима ученици, ръководени от един учител. Право на участие в състезанието имат ученици от 16- до 18-годишна възраст от училища, които не са пътували по програмата до Страсбург през 2017, 2018 и 2019 година. Едно от главните условия е добро владеене на един от трите работни европейски езика - английски, френски или немски, което ще се проверява по време на състезанието.

Учениците, които ще представят Казанлък, са Ивена Сребчева – 12 б клас, Габриела Дамянова – 12 б, Симона Овчарова – 12 а, Гликерий Диманов – 12 в и Анна Кукова – 10 в. Техен ръководител е преподавателят по философия и „Свят и личност“ в гимназията Светлана Бюйлекова. Казанлъшките ученици се подготвят от месец ноември по 15-те теми, включени в състезанието. Сред тях са „Гласът на гражданите в ЕС“, „Промени в климата и околната среда“, „Оттеглянето на Обединеното Кралство от ЕС“, „Бежанската криза“, „Антидискриминационни практики“, „Съюз на ценности и награди на ЕС“ и други.

Представянето на отборите ще се оценява от компетентно жури от представители на България в европейските институции.

Двата отбора, които се класират на първите места в "Евроскола", ще имат правото да посетят Европейския парламент – единият по време на зимната сесия на ЕП, а другият - по време на лятната сесия тази година.

120 български училища и повече от 4100 български ученици са били част от програма „Евроскола“ на Европейския парламент от 2006 г. досега.