
Подобна емоция преживя казанлъшки младеж, навръх 30-та си годишнина. За таксиметровия шофьор Христо Манолов националният празник на страната започва с лека ведра изненада: автобусът, с който тръгва за митинга на връх Шипка е спрян в подножието на града и за младежа няма друг избор, освен да тръгне пеш към върха. Връщането е по същия начин. Докато слиза в подбалканското градче, пътят на младия мъж минава през улица, носеща .. неговото име.
Впечатлен, Христо Манолов си прави снимка за спомен. Впечатлен и развълнуван, любопитен и заинтригуван, се прибира у дома, за да рови в интернет. Изненадан е приятно, защото се оказва, че е съименик на патрона на шипченската улица, носеща името на изключително талантливия и отишъл си рано от живота казанлъшки композитор Христо Манолов. Син на първия български професионален композитор Емануил Манолов, създал и първата българска опера „Сиромахкиня“.
Христо Манолов е роден на 1-ви април 1900 година и почти не помни талантливия си баща, който умира, когато Христо е само на две години. Въпреки това продължава по блестящ начин неговото творчество.
Патронът на шипченската улица напуска рано Казанлък, за да продължи музикалното си образование в Дрезден и това е една от причините почти да е непознат в родния си град. Въпреки това музикалното наследство на Христо Манолов е огромно. Създател e и пръв диригент на прочутия в цял свят софийски хор “Гусла”. Христо Манолов е композирал четири опери и две оперети. Автор е на първия български балет “Змей и Яна”, създаден през 1937.
Много години работи като хоров и оркестров диригент в Асеновград, Пловдив, Перник, София и Варна. Също като баща си е бил военен капелмайстор в Харманли, Пещера и Пловдив.
Автор е на 6 литургии и 2 всенощни бдения, писани в 30-те 40-те години. Талантливият композитор си отива от света на 8-ми ноември 1953 година, едва на 53 години.
„Вълнувам се, че нося името на такъв талантлив наш съгражданин“, сподели роденият 33 години след смъртта на Христо Манолов, Христо Манолов- джуниър. Младият съименик не е музикална звезда, но за сметка на това за него няма тайни в електричарството, тъй като е възпитаник на професионалното училище по електропорцелан в град Николаево.
Роден е два дни преди 1-ви април, но през 1986 година и никога не е бил на опера. За сметка на това обича родния си гради иска тук да остарее, казва 30 годишният таксиметров шофьор от Казанлък Христо Манолов, който след този 3-ти март има още един повод за гордост, че е роден в Казанлък.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!