Петолъчките на Бузлуджа - най-големи на света 22 тона и малко отгоре тежи седемметровият пилон на бузлуджанския дом-паметник на БКП. 12-метровите рубинени петолъчки, са най-големите в света. Изработени са от същото стъкло като тези на Кремълските кули. Тези и още десетки интересни сведения поднася дипломният проект на арх.Дора Иванова, който отново поставя въпроса за бъдещето на Дома-паметник, който народът кръсти „Чинията“. 25 милиона лева струва строителството на цялата сграда. 16 млн.200 хиляди лева събира целият български народ с покупка на пощенски марки.На практика, събраното от българите стига за цялото строителство, но освен “Чинията“, се гради и път от Крън към върха, осветление, ВиК. Шосето към Бузлуджа струва 9 млн. лв. по цени от 1979-та година. 32 прожектори са монтирани, за да осветяват рубиненото стъкло на двете звезди, така че да се виждат от цялата Долина от юг и отвъд Габровския Балкан от север. Пилонът, истинско постижение на инженерното дело, което се признава и днес, е строен две години от бригадата на Генади Милованов. В основата си той е широк 9 метра, към върха стига 16 метра. Решението на архитект Стоилов, автор на проекта, е да бъде изведен пилонът отстрани, за да не застрашава основната куполна конструкция. Самата „Чиния“ з залата за партийни събития тежи 22.5 тона. В нея са налети 70 хиляди тона бетон и 3 хиляди тона стомана, 40 тона стъкло е вложено в строежа. Диаметърът на залата, която завършва със сферична позлатена мозайка на тавана, изобразяваща сърп и чук, е 60 метра. 510 квадрата мозайка във вътрешния кръг на конструкцията в 42 цвята изобразява борбите на БКП, изкуствената мозайка смолт е докарана от Украйна. По-голямата част от тази мозайка все още е запазена – унищожена е едва 20% от нея. По-големи са щетите по мозайката от външния кръг около залата. Външният пръстен е от естествен речен камък, събиран от цяла България. 14 художника редят 14 пана по външния пръстен на залата, сюжетът показва сцени от строителството на социализма у нас.
500 войници от строителни войски, майстори, техници, инженери, доброволци, общо 6 хиляди българи са строителите на грандиозния паметник, заради който връх Бузлуджа намалява буквално с 9 метра, изкарани като ненужна пръст преди началото на строителството. 15 хиляди кубика скална маса е взривена и извадена от Бузлуджа за вкопаване на основите.
7 години строителите на Дом-паметника на БКП живеят по фургони и хижи на връх Бузлуджа. За жертвите на строежа само се говори, но живите свидетели казват, че такива има, включително и смъртни случаи.
Тази сряда, 18-и ноември ще се проведе публична дискусия за бъдещето на Дом-паметника, от 17.30 часа в Художествена галерия - Казанлък, както "За Казанлък" вече съобщи.