Точно преди 35 години, на 22 срещу 23 август се излива пороен дъжд в Казанлък – също като вчера вечерта. Точно преди 35 години Казанлък и България се стягат за грандиозното откриване на Паметника на връх Бузлуджа, а снощи в града на розите бе открита изложба „Бузлуджа – паметта на времето“ и 25-годишна архитектка представи проекта си за съхраняване на паметника. От една страна - странно съвпадение на дати, явления и събития. От друга – разлика оттук до Луната в обществените нагласи и отношението към мащабното соцсъоръжение. И повдигайки въпроса за Космоса и за 23 август, няма как да не споменем една емблематична за Казанлък личност – инж. Стефан Папукчиев, директор на единствения в България Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства, който днес празнува рожден ден.


Космонавтът Берталан Фаркаш, 1980 г.

Точно преди 35 години той има честта и удоволствието да почерпи не кой да е, а унгарския космонавт Берталан Фаркаш и неговия дубльор по случай рождения си ден. В годините на социализма дежурствата на учителите са били да ръководят ученически бригади. Като учител по физика по това време, Стефан Папукчиев отговаря за ученическата бригада в Бузовград, която има специален статут – тук освен българчета, идват и унгарски ученици, водени от представители на централния комитет на комсомола в братската държава. За обмяна на опит и затвърждаване на двустранните отношения. Заради международното присъствие бригадата на Стефан Папукчиев е избрана да участва в тържествата на 23 август по случай откриването на Паметника на връх Бузлуджа. Проливният дъжд, изсипал се в навечерието на официалната церемония, обаче възпрепятства качването на младежите горе на върха. Затова пък, специално поканеният за тържествата унгарски космонавт Берталан Фаркаш, научавайки, че има негови сънародници близо до Казанлък, отива да ги посети в бригадирския лагер. Именно тук идва изненадата за учителя Папукчиев, който набързо спрята трапеза за високите гости и надълго и нашироко си говори с Фаркаш за Космоса, за подготовката на космонавтите, за усещането да бъдеш част от Вселената.


„Беше много интересно да се запознаеш лично с човек, летял в Космоса. Като физик ми бяха любопитни доста подробности, свързани както с техническата част, така и с физическия и психически тренинг на космонавтите. Все пак, това беше преди 35 години и летенето в Космоса бе ново за нас“, споделя днес Стефан Папукчиев. Той си спомня още, че космонавта, наричан от сънародниците си Берци, бил малко недолюбван в Унгария, поради факта, че е съветски възпитаник. Фаркаш лети в орбита 7 дни 20 часа и 45 минути и прави 124 обиколки на Земята заедно с космонавта Валерий Кубасов. Изстрелян е на борда на "Союз 36" на 26 май 1980 г., една година преди срещата си със казанлъчанина Стефан Папукчиев.


На 23 август унгарските ученици участват в откриването на Паметника на Бузлуджа, а на 24 август цялата бригада е сред първите посетители, които влизат да разгледат това уникално за времето си съоръжение.


Това са и последните спомени на Стефан Папукчиев като преподавател. Завършилият физика в СУ „Климент Охридски“ изпитва влечение към инженерните науки. Завършва специалността „Технология на машиностроенето и металорежещите машини“ в ТУ-Габрово и се премества в „Зино“, където продължава професионалния си път. Тук кариерата му преминава като в японска фирма – едно след друго изкачва стълбата на професионалното си развитие, като последната заемана позиция е на началник-отдел „Търговия и маркетинг“. В зората на демократичните промени напуска предприятието и открива една от първите в България Частна трудова борса.

Днес Стефан Папукчиев с амбиция, професионализъм и далновидност ръководи единствения в България Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства. С фотография се занимава от детството си под вещото ръководство на своя баща Иван Папукчиев – единственият хералдик в региона. Освен всичко това, интересува се от история и се занимава с филателия, нумизматика, хералдика, екслибриси. Издал е книгите „История на католическата църква от източен обряд „Свети Йосиф“ – Казанлък“, „История за живота на епископ Епифаний Шанов“ и „История на камбаната от Кукуш“. Стефан Папукчиев е участвал в написването на книгата „Музикалният театър на Казанлък“, която бе издадена преди месец. Съавтор е и на книга за историята на Празника на розата в Казанлък, която предстои да излезе от печат.