Проф. Теньо Попминчев: Можем да създадем „швейцарско ножче” на светлината


Христо Стоянов: Благодаря ви, „Арсенал”!


„Вярвайте, че няма невъзможни неща. Разликата между невъзможното и трудното е само в това, че невъзможното изисква малко повече време”, каза по време на церемонията по удостояването му със званието „Почетен гражданин на Казанлък” проф. Теньо Попчинчев, обръщайки се младите и талантливи българи. Казанлъчанинът, професор Попминчев бе обявен за учен на бъдещето за постигнатия пробив в квантовата физика със създаването на рентгенов лазер. Той бе избран за един от 10-те най-значими млади учени в света на 2016 г. от Националната академия на науките на САЩ. Номинациите са правени от нобелови лауреати.

За церемонията в Казанлък проф. Попминчев прелетя хилядите километри разстояние от Сан Диего до България, след което веднага се връща обратно в Калифорния, за да продължи своята научна работа.


В своето слово при връчване на Удостоверението за Почетен гражданин, младият учен сподели, че за него е чест да се връща в Казанлък и в Долината на маслодайната роза, един от вечните символи на града ни. Той изказа специални благодарности на своите родители, на учителя си по физика Теодосий Теодосиев - "Тео, благодаря ти, че ме научи", на брат си Димитър, с когото са работили по революционното откритие и с когото се надява да продължи и занапред, на преподавателя си в университета проф. Иван Бъчваров. Проф. Попминчев сподели още, че се надява да помага на Казанлък. В момента той го прави, като с Теодосий Теодосиев, който е Почетен гражданин от 2004 година, организират олимпиади по физика на два континента. По думите на младия учен българските ученици изглежда са по-умни от американските. Новият Почетен гражданин на Казанлък работи по проекти в Сан Диего и Виена, където изгражда лаборатории. Сподели, че се опитва да привлече в тях и своя брат Димитър Попминчев, който е 3 години по-млад от него, но също се занимава много задълбочено с научна дейност. Проектът във Виена започва работа, но сред студентите му няма българи към този момент. За своите изследвания проф. Теньо Попминчев сподели: „Оказа се, че можем да манипулираме и квантовите свойства на светлината, т.е. да създадем „швейцарско ножче” на светлината. Практическото приложение на това откритие е свързано със снимки във времето и пространството на свръхбързи процеси, толкова бързи, че на практика електронът е неподвижен”.


Вторият отличен със званието „Почетен гражданин на Казанлък” хореографът Христо Стоянов в емоционално слово благодари на всички, които са оценили неговия принос за развитието и популяризирането на българския фолклор по света. „45 години аз живеех в своята приказка – работех с ансамбъла, обучих над 2500 танцьори, животът ми преминаваше в работа. През февруари Япония ме извади от тази приказка с удостояването ми с отличието на японския император - Орден на изгряващото слънце - Сребърни лъчи. А след това и ръководството на „Арсенал” и „Експерти за Казанлък” в лицето на Николай Ибушев, които ме предложиха за Почетен гражданин на Казанлък. Благодаря от сърце на „Арсенал” АД за това, че ми дадоха възможност да работя професионално, като ми предоставиха чудесни условия за това. Докато дишам, ще прославям Казанлък и българския фолклор”, заяви почти просълзен Христо Стоянов. И като човек, който изпитва неудобство от прекалено голямото внимание към себе си, помоли: „Моля, върнете ме в моята приказка”.


На тържествената сесия, водена от председателя на ОбС Николай Златанов, отличията на двамата почетни граждани - удостоверение и знака на Казанлък, бяха връчени от кмета на общината Галина Стоянова. На церемонията гости бяха областният управител Гергана Микова, народните представители Борис Кърчев и Донка Симеонова, Н.Вр. Старозагорският митрополит Киприан, бившите кметове Бончо Сарафов и Стефан Дервишев, почетният гражданин Теодосий Теодосиев, както и Едрьо Едрев, който е един от двигателите на провеждащия се в момента 9-и Международен конкурс по лютиерство в Казанлък. Присъстваха още граждани, удостоени с вписване в Почетната книга, кметът на Павел баня Станимир Радевски, представители на делегации на побратимените на Казанлък градове Толияти, Блида, Сеул, както и Царица Роза '2018 Михаела Хаджиева и втората й подгласничка Бианка Нягалова.