От есента на тази година най- вероятно реално ще започне обучението в създаващия се в Казанлък и Машиностроителен колеж към Техническия университет в София.
Това става ясно от пресъобщение на Община Казанлък. От там уведомяват, че Акредитационният съвет към Националната агенция по оценяване и акредитация (НАОА) е взел решение да бъде разкрит в Казанлък Технически колеж към Технически университет – София. Съветът е одобрил документите за създаването на Колежа. Документите за това са от миналата година, когато на място, през юли членове на Акредитационната комосия посетиха няколко казанлъшки фирми, сред които и „Арсенал“ АД, потенциални партньори на бъдещия Колеж.
Окончателното решение за създаването ан колеаж, който ще обучава професионални бакалаври предстои да бъде гласувано от Министерския Съвет.
Казанлъшкият технически колеж към ТУ – София, може да приеме първите студенти още тази есен. 40 се планира да бъдат обявените бройки за специалността „Технология на машиностроенето“. Обучението ще ев рамките на 3 години или 6 семестъра, като ще се извършва на място.
Колежът ще се помещава в сградата на Строителното училище в Казанлък. Локацията е изключително добра, тъй като позволява провеждането на практики в близките заводи- „Арсенал“ АД, „М+С Хидравлик“ АД и други, коментира проф. Ивайло Ганев – Директор на Колежа по енергетика и електроника към ТУ – София.
Направени проучвания на дирекиця „Бюро по труда“ в Казанлък, в сектор „Индустрия“ показват, че в района на Казанлък 15 хиляди души са заети в сферата машиностроене.
При подготовката на проекта за откриване на Колежа са използвани и данни от проучване, проведено в началото на 2015 г. от страна на Регионален инспекторат по образование – Стара Загора, за нагласите на учениците в средните училища на територията на област Стара Загора за готовност да продължат образованието си във висше учебно заведение в Казанлък.
Обучението в бъдещия Машиностроителен колеж е предвидено да се реализира предимно в съботно неделните дни, което ще даде възможност на студентите да се обучават, докато работят.
При добро стечение на обстоятелствата, през септември 2017-та година Казанлък ще реализира идеята за висше учебно заведениев сферата на машиностроенето по която общинските власти работят през последните повече от 10 години.
Първоначално намеренията и на екипа от ТУ-София и на местната власт, с фирмите партньори на бъдещия Колеж бяха, той да отвори врати още през миналата есен. Поредица от проблеми попречиха това да се случи.
Същинската и упорита работа по създаването на Машиностроителен Колеж в Казанлък започна в началото на 2015 година, когато се проведоха поредица срещина кмета на Казанлък Галина Стоянова и директори на местни фирми със зам. министъра тогава в МОН и ресорен отговарящ за професионалното образование казанлъчанин проф. Костадин Костадинов, с тогавашия председател на БАн акад. Стефан Воденичаров и други.
Делегация от ТУ-София посети на място казанлъшки фирми и училища, вза да се запознае на място с предложените от Община Казанлък варианти за сгради.
От 3 години в община Казанлък се реализира и пилотен проект за дуалното обучение по Швейцарски модел, като неговият първи випуск завърши тази година.
Същевремено се развива и студентската стипендиантска програма на най- голямата фирма в сектор „Индустрия“ в региона „Арсенал“, която откри през миналата седмица също свой Учебен център за кандидатстдентска подготовка на бъдещи кадри- специалисти и инженери в сферата на уредострорнето и машиностроенето. Издържалите успешно приемине изпит през юли ще станат студенти-стипендианти на "Арсенал" в Пловдивския филиал на ТУ- София .
С разкриването на Техническия колеж по енергетика и електроника в Казанлък на територията на общината ще бъдат създадени нови възможности за професионално образование и обучение, младежката безработица, насърчаване на културата на учене през целия живот, преодоляване на социалното изключване. От изключително важно значение е и факат, че по този начин ще се отговори на потребностите и спецификите на местния пазар на труда и местната промишленост, която в последното десетилетие изпитва сериозен дефицит от подготвени кадри за своите производства.
Онуфри преди 7 години
Онуфри преди 7 години