„За 25 дни преработихме повече розов цвят, отколкото за 45 дни през миналата година, което определено прави тази година доста по-различна, бих казал странна, в сравнение с предходни години - сподели в края на розовата кампания Филип Лисичаров, собственик на „Еньо Бончев продакшън“ ЕООД – дестилерии село Търничани. - Аномалиите през 2017-а се изразяват основно в това, че за кратък период едновременно цъфнаха розовите насаждения във всички масиви, прибирането на цвета беше изключително интензивно, докато през други години цъфтежът и прибирането на розовата реколта ставаше по-плавно във времето.“ При добре гледани розови насаждения добивът е стигнал 500-600 килограма розов цвят от декар.


„Ситуацията тази година доведе до това, че се произведе повече продукция, но за сметка на рандеманите - те са по-ниски от обичайното“, допълни още Филип Лисичаров. Кампанията почти е приключила, на отделни места може да продължи още 5-6 дни. Предвид голямото количество прибран розов цвят, изкупната цена за килограм определено ще падне спрямо миналогодишнатото си ниво. Тогава цената е била 4.70 лева, тази година ще е по-ниска, прогнозира собственикът на една от големите розоварни, разполагащи със собствени розови насаждения, в Казанлъшката долина. Тази година розоберачите са получавали по 1 лев за килограм набран розов цвят, но недостигът на работна ръка, който от години притеснява розопроизводителите, отново е бил проблем за тях.


Един килограм розово масло обикновено се добива от 3.0-3.5 тона розов цвят. Тази година обаче са необходими 3.5 тона и нагоре розов цвят за получаване на килограм уханна течност. Все още е рано е да се прогнозира каква ще бъде цената на розовото масло, докато не се направят финалните изчисления, анализите на качеството и не започне търговската част на кампанията, която обикновено стартира в началото на месец юли, обяснява Лисичаров.


Други производители, цитирани от economy.bg, считат, че цената, която беше достигнала миналата година нива над 10 000 евро за конвенционално и над 12 000 евро, дори до 14 000 евро, за биологично розово масло, може и да бъде малко по-ниска тази година. Но преди да завърши окончателно процесът на розопроизводството и не започнат договорките с фирмите купувачи, никой не се наема да прави прогнози и да дава категорични стойности.


Иначе, благодарение членството на фирма „Еньо Бончев продакшън” в Световната организация на производителите и търговците на етерични масла, аромати, парфюмерия и козметика IFEAT, в началото на месец юни 45 представители на организацията от цял свят посетиха 5 дестиларии, едно предприятие за козметика и едно предприятие за аромати в България. Три от посетените дестилерии бяха на територията на община Казанлък. За първи път в 40-годишната история на организацията такава делегация посещава България, коментира собственикът на фирмата и организатор на визитата у нас Филип Лисичаров. Те останаха възхитени от българското гостоприемство и от желанието на нашите розопроизводители да покажат своето производство. Това е важно да се отбележи, защото е имало случаи при подобни стъди-турове в други държави производителите да не пожелаят делегациите да влязат в самите предприятия и да наблюдават производствения процес. „Но в нашата страна розата е уникална, тя дава това розово масло, чиито качества не могат да се получат никъде другаде по света, така че ние показаме как го постигаме“, каза още Лисичаров.