Бузлуджа: между руините и търсенето на национален консенсус и решение

Паметникът на Бузлуджа трябва да си остане национален символ, да е свободен за посещение от всички, да се отговори на обществения интерес и да не се политизира.
Той трябва да си остане държавна собственост, а Община Казанлък да подпомага дейността му с различни инициативи.
Това е обобщеното становище от проведената в Казанлък, по инициатива на Общината и Областна управа дискусия за перспективите на Бузлуджа.
В разговара участваха представители на местната изпълнителна и законодателна власт в Община Казанлък, начело с кмета Галина Стоянова и председателя на Общинския съвет Николай Златанов, областният управител на Стара Загора Гергана Микова, народни представители от ГЕРБ, Патриотичния фронт и ДПС, общински съветници и арх. Дора Иванова- автор на проекта „Бузлуджа – монумент на Времето“.




Два часа преди началото на дискусията, председателят на групата съветници на БСП в Общинския съвет Пламен Караджов, разпространи позиция, според която „БСП няма да участва в среща по въпросите за стопанисване и съхранение за паметника на Бузлуджа, инициирана от кмета на Казанлък. Тези въпроси не биха могли да се решат с местни дискусии, още повече че и Община Казанлък, и областният управител са можели да стопират разрухата на архитектурната ценност през годините. БСП води разговори на национално ниво за Дом-паметник комплекс „Бузлуджа” и когато има решение местната власт ще бъде уведомена.“





„Безпокойството за Бузлуджа е акция, която Община Казанлък води вече втори мандат, с много инициативи, но сме изключително притеснени от това, че състоянието на този национален паметник се влошава!“.С този мотив кметът на Казанлък галина Стоянова мотивира организираната дискусия.
„Бузлужда е паметник, който трябва да обединява нацията, а не да я разединява.“, отбеляза Областният управител на Стара Загора Гергана Микова.
На срещата бе пояснено, че като принципал Областната управа е изпълнител на държавната воля, съответно – Община Казанлък декларира, че може да се заеме със стопанисването на мемориалния комплекс, който чисто формално не е поискала заради забавянето на нарочно постановление на Министерски съвет от 2011г. „Ние сме доказали, че можем да се грижим за паметниците си!“, бе категоричен председателят на Общински съвет – Казанлък Николай Златанов и обърна внимание колко важно и скъпо е финансовото решение на казуса.

Младият архитект Дора Иванова, която вече две години работи по свой идеен проект „Бузлуджа – паметта на времето“ също изрази тревогата си от необходимостта да се действа бързо за спасяването на националния символ. „Отговорността трябва да поеме държавата, но да се погрижи за паметника като добър стопанин.“, отбеляза тя и сподели колко голям интерес среща по темата от България и от чужбина. „Миналото все още не е обсъдено както трябва.“, каза Дора Иванова и подчерта световното значение на мемориала като архитектурна стойност. Тя определи проблема с Бузлуджа като общ за историята на цяла Източна Европа: „Младите трябва да се информират с аргументи и знание, а не с емоциите на своите родители за това време.“. Тя направи връзка между неясния статут на цял един период и злощастната съдба на Бузлуджа в момента.

Участниците в срещата изразиха съжаление, че колегите им от БСП и архитект Георги Стоилов липсват на срещата, въпреки отправената покана. Всички присъстващи се обединиха около становището, че самият паметник е натоварен с много политика, а политизацията трябва да бъде избегната, за да се направи следващата стъпка за спасяването му.

Галина Стоянова призова народните представители да разговарят с политическите си партии за търсене на единно национално, надпартийно решение за бъдещето на „Бузлуджа“ и изрази готовност за участие в следващ, национален дебат по темата.
В хода на срещата стана ясно, че годишно охраната на паметника струва 5 хиляди лева на Областната управа, а с цел предотвратяване на нещастия от страна на туристи- самодейци и търсачи на силни усещания, които неразумно проникват в затворения паметник, Областният управител Гергана Микова е поискаха допълнително средства от държавата, за назначаването на жива охрана на паметника.
В хода на дискусията арх. Дора Иванова съобщи и данни от направеното 3D заснемане на паметника. Установено е, че бетонната конструкция е все още здрава, без големи разрушения по нея. Не така стоят нещата обаче за конструкцията върху която са мозаечните пана от над 1000 кв. метра. Тяхната конструкция е силно корозирала и ако спешно не се вземат мерки, тези пана ще бъдат унищожени.