Международният валутен фонд (МВФ) предупреди европейските правителства да не се намесват във влошаващата се енергийна криза в региона с прилагането на широкообхватна финансова подкрепа. Вместо това според икономистите от МВФ потребителите трябва да поемат тежестта на по-високите цени на горивата, за да насърчат спестяването на енергия и да подпомогнат по-широкото преминаване към зелена такава.
Според МВФ целта на правителствата трябва да е да защитят най-уязвимите домакинства с целенасочена подкрепа. Обратното, съществуващите политики за смекчаване на тежестта от нарастващите разходи за всички потребители биха засегнали европейските икономики – много от които вече са на ръба на рецесия – и биха възпрепятствали енергийния преход.
Европейските политици обаче заложиха на широкообхватни ценови ограничения, субсидии и данъчни облекчения в опит да смекчат удара от нарастващите енергийни разходи, в следствие от войната на Русия в Украйна.
Но базираният във Вашингтон институт предупреди, че такава широка подкрепа е недалновидна. Изчисленията показват, че на някои правителства тя ще струва около 1.5% от брутния вътрешен продукт тази година, като същевременно ще продължи да надува търсенето, следователно и цените.
Вместо това според МВФ политиците трябва „решително да се отклонят от широкообхватни мерки към целенасочени политики за облекчаване“, по-специално в подкрепа на по-бедните домакинства, които са най-уязвими към по-високите цени, но най-малко способни да се справят с тях.
Пълното компенсиране на увеличението на разходите за живот за най-бедните 20% от домакинствата би струвало на правителствата сравнително по-ниските 0.4% от БВП средно за цялата 2022 г., се казва в анализа.
Nznxpx преди 2 години
Nznxpx преди 2 години