В къща музей „Ненко Балкански“ ще бъде открита изложбата „Началото. Укрепяване на пороите и залесяване. Феликс Вожли. Петър Манджуков“. Тя ще бъде представена на 23-ти април от 17:30 часа и ще може да бъде разгледана от казанлъчани и гостите на града до 1 юни. Същият ден в Художествена галерия, от 18:30 часа, ще бъде представен и каталог към експозицията.
Три години екип от няколко човека събира материали - документи, писма, спомени, снимки, за основаването на 23 април 1905 година на държавната служба „Бюро за укрепване на пороищата и залесяване - гр. Казанлък“, както и за дейността на Бюрото през годините. За началник на Бюрото е назначен френският лесоинженер Феликс Вожли (1905-1911) с пръв помощник французина Жан Ягершмит (1905-1907). За шест години Вожли създава четири секции на „Бюрото“ в Сливен, Кюстендил, Трън и Карлово (1911 година). След това те нарастват до 38, като „народната власт“ през 1948 година ги закрива и създава ДГС (Държавно горско стопанство). Наследник на „Бюрото“ в Казанлък е ДГС-Казанлък.
Безспорна е заслугата на Вожли за налагане на френския опит в овладяване на пороищата и залесяването на цялата територия на България, в организацията, налагане на дисциплина и строга отчетност, почтеност и уважение към всички служители и работници. Тук, той създава приятелства, които му остават за цял живот. Особено интересно е това с анархиста и поборника за освобождението на Македония – Петър Манджуков. Последният, благодарение на Вожли, завършва Горската академия в Нанси (1907- 1909), връща се като лесоинженер и до края на живота си устоява идеите и начина на работа на Вожли - превръща се в най-известния залесител (на терен) на своето време. Манджуков пише своите спомени за тези години в продължение на десетина години, но не успява да ги издаде приживе, поради отрицателните рецензии от БАН на Асен Биолчев и Боян Захариев.
През настоящата година се навършват четири важни годишнини :
-150 години от рождението на Феликс Вожли;
- 120 години от основаването на „Бюрото за укрепване на пороищата и залесяване“;
- 100 години от основаване на Лесотехнически университет – София;
- 100 години от обявяване с държавен декрет на „Седмица на гората“.
Поради тази причина наред с документалната фотоизложба, посветена на делото на Вожли-Манджуков, осъвременена с фотографии на промените в терените и снимки на гора от съвремието, ще бъде показана и изложба на акварели на казанлъшкия художник Радомир Мандов (1883 – 1947), рисувани на терен в периода 1920 – 1921 г., по поръчка от „Бюрото“.
Изложбата е съпроводена от луксозен фотоалбум, базиран на документални и съвременни снимки и текстове, спомените на Петър Манджуков, книгата на Феликс Вожли, писма и документи от периода 1904 – 1966 г., включващ също така монография за Феликс Вожли, на български и френски, а също и частично приложение на френски език.
Партньори по проекта: Лесотехнически университет София, „Музейна сбирка гр. Шипка“ към ДГС Казанлък - посветена на началото на укротяване на пороите и залесяването и пряко на Вожли и Манджуков, РДГ Стара Загора, Исторически музей „Искра“- Казанлък, Читалище „Светлина - 1861“- Шипка, Държавните архиви в Пловдив, Сливен, София, Кюстендил, Смолян, Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства Казанлък, Градски исторически музей – Клисура, частни лица и наследници на Петър Манджуков, МЗХГ, списание „Гора“ и Община Казанлък.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!