За своята 160-годишнина, която се навършва през 2020-а, Общинска библиотека „Искра“ в Казанлък разкри нова дигитална библиотека на сайта си, която показва богатството на фондовете на културния институт. Тя е посветена на славяноезичните и чуждоезичните ръкописи. Сбирката обхваща книжнина от 13 до19 век и допълва с ценни свидетелства и нови факти историята на културния живот на населението в Казанлъшкия край през Възраждането и първите десетилетия на свободна България.
Триод цветен - славянски ръкопис от началото на 17 век
„Тази ценна колекция води началото си от 1924 година, когато по призив на местните библиотекари се разкрива кампания за попълване фондовете на библиотеката с древни и свързани с края издания – казва директорът на културния институт Анна Кожухарова. - Тя е и свидетелство за щедрото дарителство на казанлъчани. Достойни българи, които са издирвали, събирали, купували и мислели за храма на книгата като за място на местна гордост и силно възпитателен и притегателен център. Сред тях трябва да откроим името на казанлъчанина Иван Енчев-Видю, култоролог, етнограф, виден краевед, художник и създател на Художествената галерия в Казанлък, който дарява по-голяма част от ръкописите.“
Сред 16-те ръкописни паметника се открояват 11 славянски, 2 гръцки и 3 арабографични ръкописа. Повечето от тях са уникални и са притежание само на Библиотека "Искра" като писания върху пергамент, вероятно и палимпсест, "Апостол изборен" от началото на 13 век, "Номоканон"- ръкописен сборник от правила и закони на гръцки език, съставен средата на 17 век, Триод цветен - славянски ръкопис от началото също на 17 век, с приписки, които ни позволяват да го наречем още и "Копривщенски триод", "Паренесис на Ефрем Сирни"- руски ръкопис от Вологда с датировка 1683 година и други.
Всички ръкописи са представени хронологично, с научно описание, консултирано с най-добрите специалисти у нас и са илюстрирани със снимков материал.
Разкриванeто на новата дигитална библиотека е първата от поредицата юбилейни инициативи, която „Искра“ подготвя за своите читатели от близо и далеч по случай своята 160-а годишнина.
Виртуалното представяне на колекцията от ръкописни паметници може да намерите на адрес: https://libkazanlak.com/cat-42.html.
Wbotaj преди 2 години
Wbotaj преди 2 години