Или обмяна на добри практики по проекта за дуално обучение ДОМИНО, който се прилага в Казанлък

Ако трябва да се синтезира накратко формулата на успеха на швейцарската професионална образователна система, това е устойчиво ефективно партньорство на учебните заведения, публичните власти, бизнеса със своите браншови организации, ученици и родители. Плюс оптимална концентрация на професии в едно учебно заведение, под формата на средна политехника, което позволява гъвкаво реагиране на динамичния пазар на труда с въвеждане на нови професии и отпадане на неактуални. Този извод бе направен от българската делегация, която на място се запозна с швейцарската система за професионално образование и прилагането на дуалното обучение у нас. Общинският съветник от групата „Експерти за Казанлък“ и координатор на Регионалния академичен център към БАН – Казанлък, инж. Владимир Чучумишев, който е ангажиран и с осъществяването на дуалното обучение между ПГ „Иван Хаджиенов“ и „Арсенал“ АД, бе част от тази делегация. Българските представители посетиха две професионални гимназии в Швейцария, в градовете Ленцбург и Тун, съответно с 2300 и 3200 ученици и с близо 30 професии. Те имаха възможността да разгледат много добре оборудваните обучителни цехове и лаборатории, където се провежда специализираното обучение, и да дискутират темата с водещи експерти.



Българските представители взеха участие и в мащабен форум на 16 март в град Берн, организиран и ръководен от българския посланик Меглена Плугчиева, където бе представен проекта ДОМИНО, финансиран от швейцарското правителство, за въвеждане на швейцарския опит в дуалното обучение в българското професионално образование. Това е много важен инструмент за преодоляване на основния проблем на българския бизнес - недостига на професионални кадри, които са определящ фактор както за качеството и конкурентноспособността на българската икономика, така и за привличане на инвестиции и за задържане на младите хора в България.


От Старозагорска област, която е лидер в България при въвеждане на дуалното обучение в 5 професионални гимназии - от общо 16 в страната, в обмяната на опит в Швейцария участваха представители още на казанлъшките фирми „Гуала Клоужърс България“ и „Гуала Клоужърс Тулс“ и на старозагорската „Оскар Рюег“, както и координаторът на РАЦ-Стара Загора Олег Стоилов. Преди повече от месец там бе и инж. Валентина Делчева, също от „Арсенал“, която е един от наставниците на учениците по проекта за дуално обучение. В момента по проекта ДОМИНО в най-голямото машиностроително предприятие „Арсенал“ се обучават 46 ученици от механотехникума по специалностите „Машини и системи с цифрово-програмно управление“ и „Мехатроника“.


Във връзка с професионалното образование, в Казанлък през март ПГ ''Иван Хаджиенов'' организира Месец на професиите съвместно с фирми-партньори. През месеците април-май предстои да се проведат технически състезания, спонсорирани от фирмите, а през месец май ще се дипломират първите ученици по проекта ДОМИНО. На 25 и 26 април ще се проведе за втора поредна година ''Ден на бъдещето'' (Ден на отворени врати) в ''Арсенал'' АД за всички желаещи ученици, което е чудесна възможност те да се запознаят със съвременни технологии и специалности.

На 26 и 27 април т.г. в Стара Загора се организира поредната Областна панорама на професионалното образование, с активно участие на всички заинтересовани страни - професионални гимназии, бизнес и публични власти. На 26 април е кръглата маса за професионалното образование, с акцент върху дуалното обучение.