Шипченският лъв няма да падне

Кулминацията на честванията по случай 140 години Шипченска епопея e на 26 август на легендарния връх


В конструктивно отношение бронзовата скулптура на лъва на Паметника на Свободата на връх Шипка, е стабилна, сочат обследванията на емблематичната фигура, направени на 2 май и 1 юни 2017 година. Предвид необходимостта от реставрация и консервация на скултурата, тези обследвания бяха наложителни, за да се вземе решение как ще се действа – дали на място ще се прави реставрация на фигурата или ще се наложи нейното демонтиране.


Специалистите, които направиха обследването под ръководството на гл. ас. д-р Петя Пенкова от НАИМ при БАН, са установили, че скулптурата е стабилна като конструкция, а самите отливки са изработени много качествено и са в добро състояние, въпреки времето и неблагоприятните климатични условия на върха. При тези обследвания от вътрешната страна на лъвската фигура, освен очакваните обстоятелства, са излезли наяве и нови факти, които няма как да са били известни преди отварянето на ревизионния отвор на скулптурата, който тежи близо 300 килограма. А именно, че в краката на лъва е налят бетон, вероятно по време на първата му реконструкция през 80-те години. Този бетон пречи да се установи в какво състояние е металният профил, който преминава през краката и се захваща с постамента, върху който е поставена фигурата. Тъй като това е важен момент за по-нататъшните действия, директорът на НПМ „Шипка-Бузлуджа” д-р Чавдар Ангелов е внесъл на 11 юли т.г. в Министерството на културата допълнения към проекта „Технологична последователност на извършваната реставрационно-консервационна намеса върху скулптурната фигура на лъва на Паметника на връх Шипка”. Очаква се съгласуване от страна на министерството, след което да се очертаят следващите дейности.


След получаването на всички необходими разрешения и окомплектоването на огромната документация по проекта за реставриране на бронзовата фигура, ще са необходими няколко месеца за работа. Прогнозната стойност на разходите по реставрация и консервация на лъва на Паметника на Свободата е близо 130 хил.лева.


През 2017-а се навършват 140 години от епичната Шипченска епопея. Кулминацията на честванията по повод годишнината e на 26 август на легендарния връх.


Основният камък на Паметника на Свободата е положен на 24 август 1922 г., а изграждането му завършва през 1930 г. На 26 август 1934 г. паметникът на връх „Свети Никола“ е тържествено открит от цар Борис III.


През 1920 г. живите ветерани-опълченци се събират на нов конгрес и решават да се построи Паметник на свободата на връх Шипка. Средствата за изграждане на паметника са събирани като доброволни дарения от целия народ. Конкурсът за паметника е спечелен от архитект Атанас Донков и скулптора Александър Андреев, който заедно с Кирил Шиваров изпълнява монументалната фигура на лъва. Инвеститорският надзор на строежа се осъществява от архитект Генчо Скордев.


През първия етап на строежа главен майстор е Илия Пенев Мъглов от с. Горни Драгойча, Дряновско, а през втория – Пеньо Атанасов Колев от с. Дралфа, Търговищко (Пеньо Бомбето). Камъните се обработвали на ръка и извозвали до паметника с волски каруци, а пясъкът се превозвал чрез катъри от Мъглиж и Енина, по нов път. Каменната кула е завършена в груб строеж през лятото на 1929 г., а изграждането на паметника завършва през 1930 г.


Бронзовата статуя на лъва е отлята в Софийския военен арсенал от група майстори по проект на скулптора Кирил Шиваров през 1929 година. Тя е съставена от 28 части, с дължина 8 метра и височина четири. Поставена е през 1934 година, а последният ремонт на скулптурата е направен в началото на 80-те години на миналия век.


Според първоначалния проект бронзовият лъв е трябвало да бъде поставен върху паметника. С помощта на макет върху изградената кула, направен с подръчни средства, се е установило, че ако фигурата бъде на това място, нейната видимост не би била добра. По тази причина лъвът е бил поставен върху корниза над главния вход на паметника.