Системата, на която стотици хиляди българи чакат за инвалидни пенсии, ще претърпи поредни важни промени. След като последните промени предизвикаха огромното забавяне от пандемията с нови срокове за произнасяне и гарантираха плащанията на хората, сега предстои да се променят самите комисии, техният състав и как те ще извършват самата медицинска експертиза. Паралелно тече и друга реформа - как се изписват помощни средства като инвалидни колички и др.
Занапред териториални експертни лекарски комисии (по-известни като ТЕЛК) ще трябва да имат всички държавни и общински болници и комплексни онкологични центрове. Тези лечебни заведения, които са университетски болници и търговски дружества със смесено държавно и общинско участие, ще трябва да имат най-малко по две комисии за медицинска експертиза. В тях задължително се включват всички началници на клиники/отделения от лечебното заведение. Това предвиждат промени в правилника за устройството и организацията на органите на медицинската експертиза, предложени от МЗ за обществено обсъждане.
Това ще осигури над два пъти повече комисии за освидетелстване от сегашния им брой, освен това ще гарантира и кадровото им осигуряване. В момента съществуват 70 такива комисии, като само 29 от тях (41%) успяват да се произнесат в законовия 3-месечен срок. В 17 комисии произнасянето отнема между 4 и 6 месеца, а в девет ТЕЛК - до 12 месеца. Повече от една година е необходима за решение на 15 комисии, а някои чакат и много повече време.
Проблем е недобрата кадрова обезпеченост на ТЕЛК, поради непривлекателната за лекарите работа, свързана с медицинската експертиза. Друга причина е значителният интерес от преосвидетелстване във връзка с по-благоприятните промени в Наредбата за медицинската експертиза, отбелязват от здравното министерство.