Планират списък с минимална надценка за основни храни Продукти от 17 основни вида храни да се предлагат с максимална надценка от 10%. Това предвижда Проект на Закон за надценките на хранителните продукти, който е публикуван днес за предварително обществено обсъждане на интернет страницата на Министерството на икономиката и индустрията.
Проектът предвижда със заповед на икономическия министър, съгласуван с колегата му по земеделието, да бъде утвърден списък с храни, към който търговците ще прилагат споменатото ограничение за максимална надценка. Изготвеният примерен списък включва – ориз, брашно тип 500 хляб „Бял“ и „Добруджа“, краве сирене, кашкавал и други, включително и храни за кърмачета.
Новият законодателен акт се предвижда да се прилага за срок от 6 месеца, само за търговци с годишен период от над 30 млн. лв., които предлагат храни за продажба на дребно. Няма да има „вратички“ за заобикалянето на закона, тъй като се забранява практиката за издаването на фактури за обратни услуги – за позициониране, реклама и други подобни, с които сега се вдигат цените.
Търговците ще имат задължение да поддържат достатъчни количества от продуктите с минимална надценка. Те ще бъдат обозначени със специален знак, утвърден от Министерството на икономиката и индустрията. Забранява се включването на имитиращи продукти, сред определените от търговските обекти. С нормативния акт се регламентират и санкциите при евентуални нарушения. Лице, което не определи продукти с максимална надценка ще бъде санкционирано с глоба в размер до 2 на сто от реализирания от тях оборот в страната през предходната календарна година. В случай, че търговецът не предостави данни за определените от него продукти се налага глоба в размер от 5 000 лв., съответно имуществена санкция в размер от 10 000 лв. За търговците, за които е установено, че не поддържат достатъчни количества от избраните продукти, се предвижда глоба в размер от 5 000 лв. до 50 000 лв., съответно имуществена санкция в размер от 10 000 лв. до 100 000 лв. Контролни функции по Закона за надценките на хранителни продукти ще имат Министерството на икономиката и индустрията и Комисия за защита на потребителите, подпомагани от Национална агенция за приходите и Българска агенция по безопасност на храните. Проектозаконът е разработен от МИИ и към момента продължава работата по извършването на Оценка на въздействието, след което целият пакет от документи ще бъде публикуван и в Портала за обществени консултации към Министерски съвет.