Намеренията на държавата да вдигне драстично, до 150% учителската заплата през 2021 година, е сред основните причини, които мотивират тазгодишните зрелостници да посягат към педагогическите специалности във висшите учебни заведения.
1500 лева да стане тогава учителската заплата е прогнозата на настоящия просветен министър Красимир Вълчев.

Драстично е нараснал интересът тази година, основно сред момичетата за кандидатстване в педагогически факултети на ВУЗ-овете, показва справка от Центъра за кандидат-студентска подготовка в Казанлък, два дни преди финала на тазгодишната кампания по кандитстване във висши училища. Основните предпочитания да се учат педагогически и филологически специалности са към Пловдисикя университет, следван от Софийския и Великотърновският. Масово девойките записват филологии, химия, биология, история, география, чужди езици, лингвистика.

Икономическите специалности и то основно във УНСС –София са на второ място сред предпочитанията на тазгодишните казанлъшки абитуриенти. Завръща се интересът и към инженерните специалности, каза за сайта zakazanlak.bg Елена Соломерова, отговорник в Центъра за кандидат-студентска подготовка. По думите й, масово младежите предпочитат специалности като мехатроника и компютърни науки, като една от причините е сериозният дефицит на специалисти с такива умения в казанлъшките фирми и възможността за реализация след завършването. Не на последно според мотивацията на младежите да предпочетат инженерната кариера в бъдеще са и бонусите, които местните фирми предлагат на своите специалисти с такива специалности.
480 са младите хора, възползвали се до момента тази година от услугите на Центъра за кандидат-студенти. Средно всеки един младеж подава документи за кандидатстване в две висши учебни заведения.
Таксите за кандидатстване са в широки граници- между 30 и 50 лева за един изпит. При два – сумата се удвоява.

Масово кандидатстващите предпочитат редовно обучение, като тази година, за разлика от предходните е намалял броят на кандидатстващите, завършили средно образование в предходни години.