Дружеството е истински град, който живее, развива се и се усъвършенства непрекъснато, казва младият и талантлив арх. Георги Костадинов, един от 51-та отличници в Алеята на трудовата слава '2023

Архитект Георги Костадинов е сред тазгодишните отличени в Алеята на трудовата слава в „Арсенал“. И това е съвсем заслужено, защото обликът на дружеството непрекъснато се променя, подобрява се инфраструктурата, външните пространства и производствените помещения, като същевременно се пази и традицията и автентичният вид на старите, изключително красиви сгради.

Георги е родом от Казанлък, където завършва средното си образование в ПГ „Иван Хаджиенов“. Още от детските години много му се отдава рисуването и неговото желание е да постъпи в Художествената гимназия. Но неговите родители - майка му Василка е начална учителка в училища в общината, а баща му Костадин работи дълги години в ТЕЦ-Казанлък,надделяват при избора му и той завършва Механотехникума със специалност „Електронноизчислителна техника“.

В проектантското бюро се пазят макети, съхраняващи историята на "Арсенал"

Но Георги продължава да следва мечтите си и да съчетава техническите знания с таланта си. На 28 годинизаписва „Архитектура“ в Нов български университет. В „Арсенал“ АД постъпва на работа през 2016 година, като преди това архитект на дружеството е Виолета Бакунина. Не са много фирмите, които имат такъв специалист и проектантски отдел, но „Арсенал“ си е един истински град. Тук има най-разнообразни сгради – административни, промишлени, складови помещения, спортни съоръжения и т.н., с най-различна функционалност. Като всяко успешно и работещо предприятие, дружеството непрекъснато се променя – изграждат се нови сгради, други се реконструират, нов облик придобиват и външните, междуцехови и междузаводски пространства. Това определя нуждата от поддържането на проектантски отдел, в което работятседем служители и архитектът.

„Работата ни е много ангажираща, но и интересна. Всеки проект внимателно се обмисля, защото в дружеството има уникална архитектура и природни дадености. „Арсенал“ в Казанлък е създаден на терен, където днес има вековни дървесни видове, които се стремим да запазим при новото строителство. Обширни са и парковите площи, които също се обновяват. При реконструкцията на старите сгради, някои от които са от 20-те и 30-те години на миналия век, се стремим да запазим фасадите във вид, напълно идентичен с автентичния“, сподели арх. Костадинов. Цялото проектиране, свързано с изграждането на електрически и ВиК-инсталации, СМР и др. е поверено на арсеналския екип, в който е арх. Георги Костадинов. Единствено за газификацията и изграждането на фотоволтаичните системи проектите са с външен инженеринг, поради специфичността на работата.
През последните 12 месеца, и въобще през последните няколко години, най-много е направено в Завод 4 в Мъглиж и Завод 3 в Казанлък, тъй като двата завода се развиват изключително динамично.

Една от емблематичните сгради в "Арсенал" преди ремонта...

...и след това

Голяма част от най-важните обекти бяха изброени от генералния директор на „Арсенал“ АД инж. Николай Ибушев по време на тазгодишния фирмен празник в началото на м. октомври. Това са: Пречиствателната станция и противопожарният водоем в Завод 4, новите складове, котелна станция за производството на дървен чипс, нови технологични линии за химическото производство, новата визия на парковото пространство пред фирмения музей, обновлението на фасадата на Главното управление, изцяло ремонтираното пространство пред Изчислителния център… И още редица обекти, с което съвсем не се изчерпва направеното в „Арсенал“ в последно време.

През новата година списъкът с обекти също не е малък. Основните усилия отново са насочени към производствената база, поради голямата динамика в развитието на дружеството. Планира се и основна реконструкция на шоурума в музея, както и на външното пространство пред сградата на Главното управление, казва арх. Георги Костадинов, който от ранни зори е в движение – по самите обекти, после работа върху проектите на компютъра, уточнения, последни детайли преди да започне самото изпълнение… И за семейството често му остава малко време, но то пък е безценно. Съпругата му д-р Петя Митова е АГ-специалист и работи в Казанлък и Стара Загора. Двамата имат шестгодишен син Константин. Освен работата и семейството, арх. Костадинов е запален по риболова на спининг, но само като хоби, не участва в състезания.Най-големият му трофей е сом с тегло от 7,5 килограма, уловен във водите на язовир „Копринка“.