
Всички парламентарни групи разкритикуваха качеството на законопроекта, внесен от бившето служебно правителство. Въпреки това го гласуваха, тъй като засяга Плана за възстановяване и устойчивост, по който България очаква крупно финансиране, като се разбраха да го преработят основно текстовете преди второто четене.
Идеята на законовите изменения е да се улесни инвестирането в енергийната ефективност на жилищните сгради – с други думи, да се засили скоростта на санирането. Това изисква по-бързото взимане на решения от общите събрания – а те много често се възпрепятстват от неразбирателства между съседите или просто от незаинтересованост и безразличие.
По тази причина със законопроекта се предлага общото събрание да се провежда не само присъствено, но и чрез онлайн платформите за видеоконференции, така че да стане възможно участието на повече собственици, ползватели и обитатели. Въвежда се и възможността за неприсъствено гласуване. То ще се извършва в срока от публикуването на обявата за събранието до провеждането му. Това ще става чрез декларация – подписана саморъчно или с електронен подпис.
Най-същественото и противоречиво нововъведение е, че се намалява нужното мнозинство от собственици за взимането на определени важни решения – при основно обновяване, основен ремонт, за усвояване на средства от еврофондовете, от държавата или общините, безвъзмездна помощ и субсидии и т.н. По действащия закон трябва кворум от 67% идеални части от общите части на етажната собственост. Сега се предлага кворумът да падне на 51%.
Нещо повече – в законопроекта се предвижда да отпадне действащото изискване да се отлага събранието, когато не е постигнат кворум. Събранието ще се забавя само с един час, а след това ще се смята за законно проведено, независимо колко от собствениците присъстват.
Ville préférée преди 1 година
Ville préférée преди 1 година