На Еньовден в Казанлък

На този ден преди изгрев слънце се берат билки - трябва да са 77 и половина

На 24 юни от 10.00 часа в парк "Тюлбето", зад Казанлъшката тракийска гробница, ще бъде опразнуват Еньовден - празника на билките. Община Казанлък е организатор насъбитието, в което ще вземат участие Клубът за здраве"Бели рози", мажоретен състав при ОУ "Мати Болгария" и певчески състав при Тракийско дружество "Капитан Петко войвода".

Еньовден е български народен празник, който се чества на една и съща дата всяка година. На този ден Православната църква чества рождението на Йоан Кръстител и често обредите и традициите на двата празника се преплитат.

На Еньовден различните треви и билки имат най-голяма лечебна сила, особено на изгрев слънце. Затова е най-добре да се берат рано сутринта, жените ходят сами и берат билки, с които после лекуват. Набраните за зимата билки трябва да са „77 и половина“ – за всички болести и за „болестта без име“.

От набраните билки, между които на първо място е еньовчето, жените правят еньовски китки и венци, вързани с червен конец. В някои райони правят толкова китки, колкото са членовете на семейството, наричат ги поименно и ги оставят през нощта навън. Сутринта по китката гадаят за здравето на този, комуто е наречена.

Еньовските китки и венци се окачват на различни места из дома и през годината ги използват за лек. С тревите и цветята, набрани на празника, увиват голям еньовски венец, през който се провират всички за здраве. Той също се запазва и се използва за лекуване.

Докато билките, които се берат на Гергьовден, се използват за лекуване на добитъка, то еньовденските билки се използват за лекуване на хората.

С тях според народните вярвания се лекуват бездетни жени, прогонват се зли духове, правят се магии за любов и омраза.

На 24 юне имен ден празнуват хора с имена Еньо, Енчо, Йоана, Йоан, Яни, Яна, Янина, Янка, Янита, Янко, Янчо.