Кметът на Община Казанлък Галина Стоянова, председателят на Общинския съвет Николай Златанов, ръководители на всички културни институции в общината и Цветолина Цветкова, председател на Гражданския консултативен съвет, създаден към местната власт, дадоха старт на активната информационна кампания, във връзка с предстоящия местен референдум за бъдещето на монумента на Бузлуджа.
На 17 ноември жителите на общината трябва да отговорят - дали подкрепят Община Казанлък да получи безвъзмездно имот – частна държавна собственост, „Дом-паметник“ на връх Бузлуджа, за срок от 10 години? За да бъде признат резултатът, трябва да гласуват 40 на сто от жителите на общината, имащи правото на глас. Техният брой е 70 000 души. На 6 ноември, от 17.30 часа в ИМ „Искра“ ще се проведе обществена дискусия по темата, в която всеки гражданин може да изкаже своето мнение за бъдещето на паметника. При провал на референдума (недостатъчна активност или отхвърляне на предложението), предвидените и одобрени европейски средства няма как да бъдат получени.
Кметът Галина Стоянова припомни всички факти за необходимостта от допитването. През последните 30-тина години паметникът на Бузлуджа се руши, въпреки големият интерес към него от страната и чужбина. До 2021-а статутът му е неясен, като през септември, същата година Министерството на културата определя неговия обхват и територия и статута му на архитектурен и художествен паметник на недвижимото културно наследство, с национално значение. При разработването на плановете за интегрирани териториални инвестиции, местната администрация представя 19 проекта за 28 милиона лева. Единият от тях е за възстановяването на паметника на Бузлуджа. Осигуреното и одобрено за това европейско финансиране е 7 милиона лева. След обсъждане в Консултативния съвет, е взето решение, въпросът с искането за управление на дейностите по възстановяването на монумента да бъдат одобрени от жителите на общината. Мотивите за това на кмета Стоянова е, че срокът от 10 години обхваща няколко кметски мандата, а затова решението е най-добре да получи, възможно най-голяма обществена подкрепа.
Подобни договори са десетгодишни, защото такова е законодателството. По същият начин са и договорите за стопанисването на тракийските гробници в района, поясни Галина Стоянова. От друга страна, всяка една от дейностите на Бузлуджа трябва да бъде съгласувана с Министерството на културата, с Националния институт за опазването на недвижимото културно наследство и други институции. С успешното реализиране на проекта, а Общината има 15-годишен опит в реставрацията, социализацията и консервацията на обекти на културно-историческото наследство, договорът за управление може да бъде продължен.
Идеята на местната администрация е Бузлуджа да се превърне в център за конгресен и културен туризъм, който може да донесе значителни приходи на местната хазна. Директорите на Художествената галерия и на ИМ „Искра“ – д-р Пламен Петров и д-р Момчил Маринов подкрепиха инициативата. Те припомниха, че на Бузлуджа има много фактори, които привличат и днес посетители от цялата страна и от чужбина. В района има прекрасна природа, там са били няколко големи исторически събития, а самия монумент има творби на големи български майстори на пластичното изкуство – Валентин Старчев, Величко Минеков, Димитър Киров…
Ако казанлъчани одобрят предложението на местната власт, общината ще бъде водеща при изпълнението на проекта, но ще продължи да работи и с неправителствени организации, които вече имат опит във възстановяването на монумента. Традиционният фестивал на старопланинския връх също ще продължи, добавиха на брифинга, който се проведе в казанлъшкия клуб на БТА. Показани бяха и три от видео интервютата, които са заснели ученици от Математическата гимназия. Те са с общественици, които подкрепят инициативата. В първите три клипа бяха показани записите с бившият вицепремиер Меглена Кунева, с почетните граждани бизнесменът Владимир Спасов и д-р Бойчо Бойчев.
От Община Казанлък призовават гражданите, които имат в своите архиви съхранени фотоси за Паметника на връх Бузлуджа, да ги изпратят до администрацията, за да бъдат публикувани. Снимките могат да се изпращат на пощата на Община Казанлък: prkazanlak@gmail.com и на фейсбук страницата ѝ.
Ето и графикът за среща с жителите на населени места по въпроса с предстоящия местен референдум:
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!