МРРБ сключи 284 договора за саниране на обществени сгради Регионалното министерство отчете като изпълнено сключването на всички договори за саниране на обществени сгради с пари от Националния план за възстановяване и устойчивост. По тази схема ще бъде финансирано енергийното обновяване на 284 административни, културни и спортни сгради, като общата стойност на проектите е 463 млн. лв. Над 397.5 млн. лв. от тях са безвъзмездно финансиране по плана.
За саниране на административни сгради по процедурата ще бъдат отпуснати 220 млн. лв. С тях ще бъдат обновени различни публични институции в общо 79 общини. В списъка с културни сгради, които ще бъдат санирани, пък попадат знакови обекти като сградата на Софийската опера и балет, Държавния Сатиричен театър „Алеко Константинов“, Драматично-куклен театър „Иван Радоев“в Плевен, Народна библиотека „Иван Вазов“ – Пловдив, Драматичен театър – Ловеч, Централната армейска библиотека на Българската армия в София също ще бъдат реновирани.
Предвижда се ремонт и обновяване на спортни зали, стадиони, спортни бази и комплекси, както и на закрити плувни басейни. Примери са спортен комплекс „Шабла“, спортната сграда и стадиона на гр. Попово, спортната база на гр. Раднево, стадион „Тунджа“, комплекс „Септември“ в гр. Симитли, спортен комплекс „Локомотив“ - гр. Варна, стадион „Георги Бенковски“, гр. Видин, стадион „Берое“ и тренировъчна спортна зала в Стара Загора, „Гребна база“ във Видин и други.
Инвестициите целят постигане на минимум клас „В“ на енергопотребление и спестяване на минимум 30% първична енергия в сградите. Ще се финансират дейностите като текущ ремонт за въвеждане на мерки за енергийна ефективност, осигуряване на достъпна среда и изграждане на хибридна фотоволтаична система за производство на електроенергия за собствени нужди и др. Проектите на МРРБ за енергийно санирани са едни от най-големите инвестиции по плана за възстановяване. Те вървят в добро темпо спрямо други силно забавени инвестиции, макар че при жилищните сгради интересът към втория етап, при който има 20% съфинансиране бе нисък. По него се получиха 307 проектни предложения, от които са одобрени почти всички - 282. Срокът за кандидатстване бе удължен, но това не помогна за усвояване на целия ресурс от 282 млн. лв. Размерът на одобрените проекти е за 138 млн. лв.