Над 73 хиляди лева са събраните до момента средства, които ще се ползват за реставрацията на бронзовата фигура на лъва на Паметника на Свободата. По сметката на Национален парк-музей „Шипка –Бузлуджа” от дарителската кампания на БИЛЛА „Ние обичаме България” вече са постъпили над 68 хиляди лева. В последните дни на 2016 година софийска фирма е дарила още 5000 лева за благородната кауза.
Имаме утвърден проект за консервация и реставрация на бронзовия лъв, има проект на договор с реставратор, очакваме по-добро време, за да започнем работа по ремонта на скулптурата, съобщи д-р Чавдар Ангелов, ВРиД директор на НПМ „Шипка-Бузлуджа”.
През 2017-а се навършват 140 години от епичната Шипченска епопея, която знаменателна годишнина музеят се надява да посрещне с напълно реставрирана фигура на символа на победата и свободата на България.
Конструкцията на скулптурната фигура се състои от метален скелет, върху който са монтирани 28 елемента. Висока е 4 метра и е дълга 8 метра. От построяването на Паметника и поставянето на лъва са изминали 83 години, през които не е правен преглед на скулптурата. Затова първата стъпка е отваряне на фигурата чрез демонтиране на един специално оставен за целта елемент. Втората стъпка включва оглед отвътре за състоянието на останалите елементи и на скулптурата като цяло. В резултат на тези изследвания ще се определи как ще се процедира - дали ще се смени само част от елементите, или цялата фигура и дали дейностите ще се правят на място, или ще се наложи демонтиране на скулптурата.
Основният камък на Паметника на Свободата е положен на 24 август 1922 г., а изграждането му завършва през 1930 г. На 26 август 1934 г. паметникът на връх „Свети Никола“ е тържествено открит от цар Борис III.
През 1920 г. живите ветерани-опълченци се събират на нов конгрес и решават да се построи Паметник на свободата на връх Шипка. Средствата за изграждане на паметника са събирани като доброволни дарения от целия народ. Конкурсът за паметника е спечелен от архитект Атанас Донков и скулптора Александър Андреев, който заедно с Кирил Шиваров изпълнява монументалната фигура на лъва. Инвеститорският надзор на строежа се осъществява от архитект Генчо Скордев.
През първия етап на строежа главен майстор е Илия Пенев Мъглов от с. Горни Драгойча, Дряновско, а през втория – Пеньо Атанасов Колев от с. Дралфа, Търговищко (Пеньо Бомбето). Камъните се обработвали на ръка и извозвали до паметника с волски каруци, а пясъкът се превозвал чрез катъри от Мъглиж и Енина, по нов път. Каменната кула е завършена в груб строеж през лятото на 1929 г., а изграждането на паметника завършва през 1930 г. Според първоначалния проект бронзовият лъв, отлят в Софийския военен Арсенал по проект на скулптора Кирил Шиваров, е трябвало да бъде поставен върху паметника. С помощта на макет върху изградената кула, направен с подръчни средства, се е установило, че ако фигурата бъде на това място, нейната видимост не би била добра. По тази причина лъвът е бил поставен върху корниза над главния вход на паметника.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!