16-те горяни от отряд „Никола Петков” с командир Пенчо Бресковски загиват трагично през есента на 1951 година. Срещу тях е изпратен отряд от Казанлъшката държавна сигурност, разказва Йордан Маринов от Общобългарски комитет „Ген. Иван Вълков по повод връчването посмъртно на медали на горяни от Президента Росен Плевнелиев. Отрядът от народната милиция има за задача да сложи край на горянското движение в Казанлъшко, като ликвидира физически младежите от отряда. На една планинска поляна край село Александрово горяните са избити. По инициатива на казанлъчани през 2001 година тленните им останки са открити. За да бъде отбелязано лобното място, където са разстреляни борците против тоталитарния режим, казанлъчанинът Коста Пътников – техен ятак, носи 12 километра на ръце тежък железен кръст и го забива в земята, приела своите чеда. На поклонението пред тленните останки на загиналите младежи, от държавните мъже тогава присъства единствено вицепрезидентът Тодор Кавалджиев.


16-те горяни от отряд „Никола Петков” по официални данни се водят безследно изчезнали. В тяхна памет през 2013 година е издигнат паметник в двора на църквата в павелбанското село Габарево. Инициативата за това отново е на казанлъчани - на Общобългарски комитет „Ген. Иван Вълков” и Съюза на репресираните „Памет”. Паметната плоча с имената на всички 16 загинали е първият жест на признание за делото на горяниje, които водят съпротивителна борба срещу тоталитарния режим в България, установен след 9 септември 1944 година.


Три години по-късно, с указ на президента Росен Плевнелиев са наградени с орден За гражданска заслуга” на 30 командири на горянски отряди и на самостоятелни бойци за големите им заслуги за развитието и укрепването на гражданското общество, демократичните институции и за защитата на човешките права и свободи. Казанлъчанинът Стефан Кацаров се наема с отговорната задача да намери родствениците на трима горяни, които са действали в Казанлъшкия край - Минчо Петков Михов (с. Розовец), Георги Ив. Комитов (с. Шишманци) и Петко Маринов Китиков (с. Шишманци). И тримата са разстреляни на 22 март 1952 г. в Софийския затвор и имат издадени смъртни присъди. При обявяването на тези факти пред казанлъшката общественост, Кацаров подчерта, че Плевнелиев е първият български президент, който обръща внимание на горянското движение.


Почит към борците против тоталитарния режим след 9 септември българският народ отдава на 1 февруари. Казанлъчани са едни от първите, които поеха и продължават делото имената на горяните да не се забравят, нито идеите на горянското движение като протест против тоталитаризма.