„Наце, вземи кака и Цанка и идете в тази градина розова, за да си изберете по едно гюлче/трендафилче, да се накичите. Много хубав е гюлът. Благополучно пристигнахме в Казанлък и се възхищаваме на розите”, четливо е изписано на една от първите фотокартички, пътували из България в началото на миналия век.
Картичката, изпратена от града на розите, носи дата 19 май 1905 година и на нея се виждат розови насаждения с позиращи сред тях хора - деца, градски госпожи, офицери, мъже с калпаци и жени със забрадки. Всички те са се стекли в розовите градини, а посланието на картичката може да се приеме като реклама на Казанлък – гюлът е много хубав и буди възхищение. Издатели на картичката, рекламираща Казанлък, са братя Братя Лесичеви от Самоков.
От 28 май 1901 година пък датира оригинална рисувана картичка с надпис „Поздравъ изъ Розовата Долина” и изобразява целия процес на розопроизводство и розопреработване – от беритбата на рози, насипването на розовия цвят в гюлпаните до получаването на розовото масло и събирането му в стъклени съдове.
На трета снимка, от 10 юни 1911 година, е показана дестилерията на Петко Орозов, който лично инспектира добиването на розово масло. Картичката е издадена от Стефан Мирчев.
В Казанлък книжарят Иван Пенков се счита за първия издател на фотокартички с изгледи от града и от други места в Розовата долина. Картичките били цветни и на текста е отпечатано името и на съдружниците на Иван Пенков – търговците Фратеви, финансирали издателската дейност.
Автентични пощенски картички – фотоси и цветни рисунки, се съхраняват в Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства, който точно преди една година отвори врати. Архивни снимки на повече от век показват интереса на българите към Казанлък и желанието им да посетят града в дните, когато цъфти маслодайната роза.
И днес фотографи от цяла България се стичат в Розовата долина, за да запечатат мигове от това усилно време – на делничен розобер и на празничност. Тази вечер в 18.30 часа се открива изложба с техните фотоси, които също ще останат във фонда на музея и ще запишат поредната страница от богатата история на розопроизводството в Казанлъшкия край.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!