На този въпрос ще отговорят участници в срещата дискусия, която организира на 4 април Регионалният академичен център – Казанлък, към Българската академия на науките. Центърът бе създаден в Казанлък през 2015 година, негов координатор е инж. Владимир Чучумишев, общински съветник от групата „Експерти за Казанлък“.


Темата на срещата е „Причини за национална гордост от времето на траките, прабългарите и до днес или какво и кога сме дали нещо на света“. Участие в нея ще вземат акад. Георги Марков от БАН, Петко Колев от фондация „Тангра“, както и представители на двата музея на територията на община Казанлък – ИМ „Искра“ и НПМ „Шипка-Бузлуджа“, както и Общинска библиотека „Искра“.


В широкоспектърната дейност на РАЦ - Казанлък, присъстват редица интересни събития. Веднага след Великден, от 19 до 30 април, ще се проведе среща дискусия и ще бъде организирана изложба за връзката между жените и точните науки. Темата е „Математика. Жените в математиката“. Във форума ще се включи проф. Стефка Боуклиева от Великотърновския университет, акад. Петър Кендеров от БАН, представители на Природо-математическата гимназия „Никола Обрешков“ в Казанлъки ИМ „Искра“.


Значимо е участието на Регионалния академичен център в Казанлък в организацията на 13-ия Международен конгрес по тракология, който ще премине под мотото „Древна Тракия: мит и реалност“ с участие на учени археолози, траколози и историци от БАН, НАИМ, Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Нов български университет, ИМ „Искра“.
В палитрата от събития е включена още научна конференция на тема „Национална и регионална икономика – актуално състояние, потенциал, перспективи“, което се предвижда да стане през месец октомври 2-017 година.


В богатата програма на Академичния център в града на розите за 2017 година се предвиждат редица се събития относно професионалното образование, дуалното обучение, свързаността на образованието с бизнеса, както и тематични изложби, съвместно с културни и научни институти в България.