Доктор Моллова:  „Арсенал“ е  сърцето на  града


Доктор Стоянка Моллова е отлично познато име. Поне - в Старозагорско. Повечето лекари, журналисти, политици и управници я помнят като първия шеф на Здравната каса в областта. Неин основател. Днес, когато НЗОК е достатъчно коментирана с не толкова добро око институция, д-р Моллова - Гарилова продължава да вярва, че тогава, в началото на реформата, цялата промяна в българската здравна система е била за добро. Разбира се, д-р Моллова отчита факта, че здравната ни система е доста пообъркана в последните години. И грешките не са нито на един човек, нито на едно правителство: „Много се забърка системата, бяха направени поредица от неправилни държавни решения“, казва 16 години по-късно д-р Моллова не без тревога, че политиката се меси прекомерно в работата на експертите. Тя е отдавна далеч от Касата. И далеч от политиката. Дава, каквото може, където работи, после поема по своя си път. Последните десетина години от професионалното си развитие д-р Стоянка Моллова свързва с работата в своята собствена Служба за трудова медицина. Гради още и връзка, изненадваща за много незапознати – връзката с „Арсенал“. „Харесвам много Казанлък, това е град на активни и предприемчиви хора, а „Арсенал“ е сърцето на града“, казва д-р Стоянка Моллова, една чирпанлийка, която живее в Стара Загора. Но част от сърцето й остава и в Града на розите. И – в оръжейницата, разбира се!

Д-р Моллова идва в „Арсенал“ по покана на позната колежка, лекар. Станало случайно. Но след разговор с икономическия директор Янко Костадинов и двамата били убедени, че заедно с „Арсенал“ д-р Моллова ще може да работи добре. Годината е 2008-ма. Месецът – април. Промените в законодателството изискват всяка фирма и организация да имат договор със служби за трудова медицина, които да се грижат за добрите условия на труд и да подпомагат работодателите в тяхното създаване. Сега, 8 години по-късно, д-р Моллова е изключително доволна, че е успяла заедно с арсеналското звено „Безопасност и здраве при работа“ да изгради система от стройни връзки и организационни единици, които работят в едно. В името на по-добрите условия на работа и опазването на здравето на хилядите арсеналци. Фирменото ръководство изцяло подкрепя рационалните предложения на специалистите от Службата за трудова медицина - собствена арсеналска фирмена служба, каквато могат да си позволят само най-големите предприятия у нас. Една от тези фирмени Служби за трудова медицина е тази, управлявана от д-р Моллова в казанлъшката оръжейница. Петима души работят в службата, без да броим д-р Моллова. „В „Арсенал“ нещата вървят добре“, е нейната оценка, свързана с дейността по регулиране на условията на труд в безопасна за работещите среда. Осем години след началото д-р Моллова оставя смазан механизъм на взаимодействие между инспекторите по БЗР, Службата по трудова медицина и Лабораторията, която прави изследванията и замерванията по работните места. През 2008-ма, когато тя идва тук, не било точно така. Но сега е спокойна, че основите са положени и че предава нещата на д-р Мехмед Мехмедов, с когото работят от години и който вече има втора специалност „Трудова медицина“, нужна по закон за оглавяването на Службата. Д-р Стоянка Моллова е човек с много ръководен, административен и изследователски опит в сферата на социалната хигиена и организация на здравеопазването – такава формулировка имала на времето нейната втора специалност, днес покриваща се в голяма степен с онова, което наричаме „Здравен мениджмънт“. Но не само – още в старта на кариерата си д-р Моллова навлиза в сферата на точните изследвания на влиянието, което характерът на дадения вид труд оказва върху физиологичните и психическите процеси в човешкия организъм. Първата работа на младата тогава лекарка е в Старозагорската лаборатория към ХЕИ, която се занимава с тези дейности. Още от студентските години организацията в здравеопазването е нейна страст. Тази работа увлича д-р Моллова и тя я върши „от сърце“.

Доктор Моллова винаги е работила „от сърце“

Признава, че нейният живот е пъстър и интересен, „много интензивен, тонизиращ“! Но никога не е отишла на който и да е ръководен пост заради самия пост. Нито сама е търсела изява. Напротив, получавала е покани. Приемала, когато усещала, че има знания и сърце, с които да помага, така че нещата да се случват в правилната посока. Така става, когато е поканена за заместник-кмет на община Стара Загора по здравеопазване, образование и хуманитарна политика. Предложението е от проф. Цанко Яблански, спечелил мандата си през 1995-та година. Кметът пратил тайни емисари да я пробват директно на работното място като зам.-главен лекар на Окръжната Работническа болница. Д-р Моллова изобщо не разбрала, че я тестват като лекар и като човек. Много по-късно научава за това. Изненадва я поканата на кмета и не приема веднага, колебае се: “Здравеопазването – да, но нямах представа от сферата на образованието“. Натрупала вече самочувствие като ръководител на поликлиниката на Химкомбината и зам.-главен лекар на ОРБ, преминала от сферата на профилактиката към практиката, д-р Моллова решава, че е готова да поеме по-високите отговорности на зам.-кметското място в голямата община Стара Загора. Насърчена е от колега в ОРБ. После идва времето на Голямата промяна в българското здравеопазване:

Създаването на Здравната каса и системата на личните лекари

Три години и половина д-р Моллова е в светлината на прожекторите в областната здравна каса в Стара Загора, почват от нулата: щатове, сграда, оборудване, никога не е правено нещо подобно; журналисти, политически клопки, обиколки по всички здравни заведения в областта, села и паланки, обяснения на реформата, срещи със стотици лекари... Доктор Моллова и тук взима всичко „по сърце“, убедена е, че се слага ново, неизбежно начало. Знае, че новата система дава шанс на по-добрите общопрактикуващи лекари да имат по-добра изява и по-добри доходи, а на пациента, правото – да избира своя личен джипи. Но идва моментът, в който д-р Моллова усеща, че е дала всичко от себе си, а и политическата ситуация е нова... И тя напуска. След кратко практикуване на лекарската професия на заплата иде времето д-р Моллова да намери приложение на първата си специалност „Трудова медицина“. Основава своя Служба по трудова медицина, трупа клиенти, разорава още едно, съвсем ново, поприще: “Откъдето почнах, там се връщам“, смее се доктор Моллова с убеждението: „Човек трябва да учи, колкото повече умения и знания има, толкова повече възможности има в живота“. Това е урокът, който времето дава за д-р Стоянка Моллова. В частния си бизнес тя намира свободата, която, като шеф на общинско или държавно място, човек няма как да има:

“Пораснаха ми криле!“


През това време щерката Камелия завършва в Страсбург и остава със съпруга си там. Синът Веселин вече е помощник-капитан в българското корабоплаване. „Поеха си децата пътя“, спокойно си казва д-р Стоянка Моллова. Като човек, който признава, че много обича медицината, тя е доволна, че и децата правят това, което обичат. „Каквато и работа да почнеш, трябва да я вършиш от сърце, да осъзнаеш, че чрез нея си полезен на хората. А трябва да умееш и да поемаш отговорност “, категорична е д-р Моллова. Като специалист по трудова медицина и здравен мениджмънт, тя е убедена, че нещата в българските предприятия постепенно се подобряват като условия на труд. Промяната - стъпка по стъпка, е минала през ума, сърцето и ръцете й. Затова може да й се вярва. Не е истина, че само фирмите носят отговорност за здравето на своите работници и служители. Отговорността е до голяма степен лична, показва нейният опит. Стресът е първата причина за състоянието на здравето, вредните навици – втората; следват пренебрежителното отношение, което човек понякога си позволява към здравето си и оная самонадеяност, която някои хора си позволяват с „перченето“:

„Аз мога. Няма да се случи на мен!“

Това „перчене“ на работното място често играе лоша шега, показва практиката на 8-годишния ръководител на Службата за трудова медицина „Арсенал“. Първото „бойно кръщение“ на д-р Моллова, току-що дошла в дебрите на сложното оръжейно производство, била голяма проверка в Завод 4 в Мъглиж. „Набързо и организирано сложихме нещата в ред“, казва сега шефката на Службата, която тия дни ще се поеме от новия си ръководител в лицето на д-р Мехмедов. „Крайно време беше да започна по-спокоен живот“, усмихва се д-р Моллова, когато коментира решението си да напусне. Не че й тежи пътуването от Стара Загора до Казанлък, динамиката на работата или пък, че й пречи сложността на арсеналските дейности. Напротив – за осем години тя си знае, че е направила нужното, положила е основите, върху които ще се гради. А че нещата ще вървят напред, тя не се съмнява: “Важно е да има почтеност в работата и честност. И пак казвам: да се работи от сърце!“. В арсеналското семейство д-р Стоянка Моллова - Гарилова е открила точно тия три неща, които самата тя носи в себе си. Подредеността тук й харесва, както и желанието да се работи отстрана на всички, от които зависи решаването на който и да е проблем. Затова, след осем години, ръководителката на Службата за трудова медицина „Арсенал“ си тръгва спокойно. Ще има повече лично време, ще продължава да се усмихва тихо и елегантно, ще чете повече книги, като тая, която сега държи в ръцете си – личната история на борбената поетеса и издателка Божана Апостолова. Д-р Моллова малко прилича на Божана – малко, защото и тя върви напред, но Божана е рязка, понякога – дори груба. А доктор Стоянка Моллова - Гарилова е един толкова благ човек. Тръгва си спокойно и заради нещо друго – вече може да си го позволи: знае, че със сърцето на Казанлък всичко ще бъде наред