„Дъга на толерантността”  привлича децата от малцинствените групи в учебните стаи

В края на месец ноември в Казанлък стартира проект, чрез който деца от етническите малцинствени групи ще бъдат привлечени в класните стаи и ще предизвика у тях траен интерес към ученето. Проектът носи красивото името „Дъга на толерантността - партньорство за ефективна интеграция” и идеята е все повече ученици от етническите малцинствени групи на територията на община Казанлък да проявят интерес към училището и образователния процес и да бъдат интегрирани. Предвидените дейности ще допринесат за подобряване на условията за равен достъп до образование и обучение, засилване на мотивацията за участие в обучението на родителите, допълнителни занимания с учениците, за които българският език не е майчин.

Предстои разкриване на ателиета в училищата партньори по проекта като екскурзии, спортни празници и концерти. Включването на ученици от 1 до 4 клас от етническите малцинства ще подпомогне за тяхното адаптиране към учебния процес. Обособяването на клубовете ,,Да учим днес за успешно утре“ и клуб „Пъстра забава“ ще насърчи тези ученици да получат допълнителни знания по български език. Родителите на децата от маргинализирани общности също ще бъдат включени в дейностите по проекта. С тях ще се работи за развитие на родителските им отговорности и работата в екип. Те ще бъдат по-активно ангажирани в обучението на децата си. Целта е родителите да станат двигател за позитивна промяна в общността.

Проектът „Дъга на толерантността – партньорство за ефективна интеграция“ е по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове. Безвъзмездната финансова помощ е на стойност 215 108,99 лв. Партньори по проекта са ОУ „Св.Климент Охридски", с. Горно Черковище, ОУ „Кирил и Методий", с. Копринка, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий", с. Ръжена, ОУ „Св. Паисий Хилендарски", с. Хаджидимитрово, ОУ „Д-р Петър Берон", с. Шейново, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий", с. Кънчево и фондация „Ромско сърце“, гр. Казанлък.

За да бъде осигурен достъп до училище на повече деца от етнически малцинствен произход, за учениците, живеещи в т.нар. язовирно селище, е предвиден специализиран транспорт до учебното заведение в село Копринка.

Съвместно с „Център за кариерно ориентиране“ – Стара Загора е предвидено да се работи за формиране от ранна възраст на положително отношение към труда.


Изпълнението на дейностите по проекта ще продължи и през учебната 2017/2018 година.