
Един невероятен Човек, учен и алпинист събра Казанлък в Художествената галерия във вторник вечер. Толкова много хора и толкова огромен интерес към онова, което той ще каже и ще сподели от първо лице, казанлъчани не бяха виждали скоро. Книгата му "Първите седем", трето издание, свърши за минути, а опашката за автографи продължи близо час. Боян Петров. Българинът, който в днешните комерсиални години и време на фалшиви ценности, показа силата на човешкия дух, на когото са неподвластни заболявания, травми и всякакви други физически препятствия. Силата на българина, която твори подвизи и създава съвременните герои.
Без кислородна маска и без шерпи Боян Петров досега е изкачил 10 осемхилядника. Повечето от тях е покорявал по три за по-малко от 100 дни. До Хималайската корона му остават само 4 осемхилядника, като след месец и половина тръгва към Еверест. В плана му за тази година влизат още два осемхилядника и два седемхилядника. До момента в биографията си като алпинист е записал 22 върха с височина над 5000 метра.
Все едно споделя с близки приятели, пред казанлъчани алпинистът и ученият разказа за начина, по който се подготвя за катерене, за ежедневните си тренировки, за точната схема, която си прави в продължение на няколко месеца преди изкачването на всеки връх, за ясно поставената цел и мотивацията си, за чувството да развее българския трибагреник на покривите на света. А най-трудният връх, който е покорил в живота си, не е планински гигант, а връщането към нормалното ежедневие след тежката катастрофа в Искърското дефиле.
Когато е бил номиниран за Спортист на годината, Боян Петров е бил най-възрастният сред кандидатите за отличието, но отбелязва, че докато всички останали се радват на аплодисментите на публиката на стадиони и в зали, но алпинистите са единствените спортисти, на които боговете ръкопляскат. Защото там, на върха, само Вселената е над тях.
Като биоспелеолог е проникнал в над 450 пещери и пропасти в България, Албания, Гърция, Македония, Черна гора, Косово, Хърватска, Турция и Китай. Открил е над 30 нови за науката вида животни, 10 от които са описани на негово име. Винаги, когато тръгва към даден връх, епруветката и фотокутията са в него. Така ученият не само покорява върхове, но и изследва фауната и флората на височини, където малцина успяват да стъпят.
Боян Петров е носител на редица високи отличия - три пъти (2014, 2015, 2016 г.) е номиниран за „Спортист на годината“, три пъти е носител на Годишната награда на Българската федерация по катерене и алпинизъм (2014, 2015, 2017 г.), получавал е още Награда за цялостен принос от Българския Хелзинкски комитет (2016 г.), Награда за лидерство на Harvard Club of Bulgaria (2014 г.), медал „Алеко“ на Българския туристически съюз (2014 г.), „Спортен Икар“ за най-впечатляващо представяне (2014 г.), а през 2016 г. е обявен за „Мъж на годината“.
А в Казанлък останаха не само неговите десетки книги, красиво надписани от ръката на автора. Останаха запомнящите се повече от час и половина мигове с един истински човек, който не само мотивира себе си, за да върви напред и все напред, но като генератор на духовна енергия зарежда хората, с които се среща. За да имат ясни цели и да ги постигат с упоритост, последователност и увереност.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!