В месеца на жената в София се състоя първата конференция „Жените в авиацията – устойчиво развитие и привличане на кадри”
Жените в авиацията – гражданска и военна, стават все повече като избралите този професионален път са категорични, че работата им е не само отговорна, но и вдъхновяваща. Затова е и привлекателна за млади момичета, които мечтаят да са пилоти или ръководител полети. Домакин на форума бе Държавно предприятие „Ръководство на въздушното движение” (ДП РВД – BULATSA).
Статистиката сочи, че за 2024 г. трафикът над България е постигнал рекорд за последните години – над един милион прелитащи самолети. Обслужват ги 328 ръководители на полети като жените са повече от 40. Скокът на броя на полетите изисква увеличаване на кадрите както у нас, така и на европейско ниво. Беше изтъкнато, че през следващите 20 години на Европа ще са й нужни 140 000 пилота, 600 000 авиационни техници и др. От РВД подчертаха, че сред приоритетите на компанията е привличането на студенти от трети и четвърти курс, които отрано да бъдат ориентирани към професиите в авиацията.
От РВД припомниха, че кандидатите за Ръководител на полети трябва да са на възраст до 30 години, да имат бакалавърска степен и да владеят отлично английски език. Те преминават многостепенно обучение –теория и практика като в продължение на 10 месеца работят в залата за управление на полетите с личен ментор. Търсят се и хора с инженерни специалности, за които няма възрастово ограничение.
Около 38 % от всички служители на СОФ Кънект – операторът на летище „Васил Левски“-София, са жени, а през 2025 г. се навършват 30 години от първия прием на жени във Военновъздушните училища за нуждите на военната авиация.
Участниците във форума решиха конференцията да стане традиция и да се провежда ежегодно в навечерието на Международния ден на жената - 8 март.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!