
Редица изследвания сочат, че децата от семейства с нисък социален статус изостават с до 3 години в развитието си от своите по-привилегировани връстници, а тези, чиито майчин език не е български, отпадат много често от училище. Тази констатация представя пред обществеността фондация „Заедно в час” и организира дискусия за предизвикателствата на образованието в региона на Стара Загора и възможните решения с участието на местната общност.
Събитието ще се проведе на 8 февруари, от 18:00 ч. в Конферентната зала на Международния младежки дом в града. В него са поканени да се включат всички социално активни хора, които вярват, че образованието е ключова сфера за развитието на региона и искат да допринесат за подобряването му.
Срещата, която се провежда под мотото “ПреОБРАЗОВАНИЕ Стара Загора”, ще премине в три етапа: Представяне на проблема с неравния достъп до качествено образованието в Стара Загора и в цяла България; Как фондация „Заедно в час” работи за решаването му; Kак всеки един би подходил към проблемите, като се работи по конкретни казуси. Ще бъдат обсъдени предизвикателствата, срещани о тучениците в малките населени места, които нямат достъп до същите възможности като техните връстници в големите градове.
В срещата ще участват и действащи учители по програмата на фондацията на територията на Старозагорска област. Тази година 9 учители работят в регион Стара Загора по тази програма. Двама от тях са в ПГ „Акад. Петко Стайнов” в Казанлък. 170 "хора за пример" преподават днес в най-нуждаещите се училища, за да стигне знанието до ученици с по-нисък социално-икономически статус.
Към момента най-голям брой учители са започнали като възпитатели в началния етап на образование и като преподаватели по чужд език – най-вече английски.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!