Вселената Иван Милев пръсна звезди тази вечер в Стоян Стайновата къща в Казанлък

Мащабен проект за популяризиране и запазване на художественото наследство на Иван Милев, представиха в Казанлък тази вечер внукът му - арх. Александър Тодоров и директорът на Художествената галерия в Стара Загора - професор Марин Добрев. Смълчана публика, възторгващи духа думи, влага в очите и нещо, което, като че ли слезе отгоре в Стоян Стайновата къща, ще остане в спомените на онези, които дойдоха за срещата с авторите на каталога, който се готви от няколко години и вече действащия електронния сайт, анонсиращ уникалното издание, подкрепено финансово и от Община Казанлък. "Проектът ни е проект на кръг от приятели и за моя най-приятна изненада, този кръг, постоянно се разширява", сподели още в началото на вечерта, арх. Тодоров, чието семейство - в лицето на съпругата Силвия и нейната майка - Донка Пиндарева, работи по идеята, чиято реализация ще приключи с голяма национална изложба на Иван Милев догодина в Софийска градска художествена галерия.

Представянето бе в рамките на програмата на Сдружение "Вихър" в Стоян Стайновата къща, където още стоят стенописите на Иван Милев,поръчани някога от нейните собственици - семейството на дипломата проф. Петко Стайнов. Семейството крепи таланта на Милев, поръчва негови картини и му дава рамо в трудните години на неговото следване. "Иван Милев е Вселена! Той е от художниците, които пресъздават състояния, той е от онези самородни таланти, които умеят да дадат видим образ на невидимите неща", каза още пред публиката проф.Добрев, казанлъчанинът, който пише студията за каталога, който се очаква догодина. Каталогът е обширен, той има за цел да покаже цялото запазено творчество на Иван Милев, онова, което познаваме, но и онова, което е било до сега неизвестно или малко известно, стана ясно от думите на арх. Тодоров и проф. Добрев. Начинанието е изключително скъпо, поради високото качество на обработката на репродукциите и пълноцветния печат на 360 страници картини, рисунки, текстове за Иван Милев, оставени от неговите именити съвременници като Сирак Скитник, Анна Каменова, съпруга на казанлъшкия дипломат Стайнов, Фани Попова - Мутафова, Антон Страшимиров, Гео Милев.

Публиката разгледа дълго затворените в къщата стенописи, пред които от сдружението "Вихър", са подредили изложба оригинали народни носии от различни етнографски области на България.Срещата започна и завърши с изпълнения на автентичен български фолклор от момчетата и момичетата на "Вихър", символични домакини на историческата къща, известна на казанлъчани още като "Къщата с кубето".