Мостът на Кольо Фичето е символ на Бяла и паметник на културата от национално значение. На 23 август жителите и гостите на Бяла ще открият обновеното съоръжение и на новия Експо център "Уста Кольо Фичето". Мостът е изградено преди повече от 150 години и се смята за върхово постижение на българското възрожденско инженерно-строително и архитектурно изкуство. Работата по него започва през 1865 г. и завършва през 1867 г, по заповед на Мидхат паша.
Беленският мост е с дължина 276 метра и е широк девет. Неговите 14 свода са украсени с релефни изображения на животни. Поддържат го 13 опори с водорези и облекчаващи ниши, както и два брегови устоя. Направен е от издялан камък от местен варовик и варов хоросан. След наводнение през 1897 г. осем свода в средната част на моста са унищожени. През 1922-1923 г. е реконструиран със стоманобетонни опори и сводове, но първоначалният облик е променен.
Според извършено обследване преди години става ясно, че основите на съоръжението са здрави. Сериозни са проблемите с настилката, има пукнатини и фуги между камъните. Преди време заради ремонт на съвременния мост движението на автомобили беше насочено по старото съоръжение, което го амортизира още повече.
Началото на консервацията и реставрацията на моста бе поставено миналата година. Дейностите се извършиха по европроект на обща стойност 9,5 млн. лева, финансиран по оперативна програма „Региони в растеж 2014-2020 година“.
По проекта е изграден и двуетажен експоцентър с модерен архитектурен дизайн „Уста Кольо Фичето“. В него ще има ресторант, музей, който ще разказва за живота на Кольо Фичето и за Беленския край, обслужващи помещения, зала за прожекции, интерактивно преживяване „Машина на времето“, с която посетителите ще се върнат години назад, за да проследят началото на строежа на моста, магазин за сувенири.
„Вече има графики и снимков материал на всичко, съградено от възрожденския майстор. Ще има умалени 3D-макети на три от шедьоврите му - на моста в Дряново, покрития мост в Ловеч и църквата „Света Троица“ в Свищов. Ще има и триизмерен образ на Кольо Фичето, който ще посреща туристите, а също и специален кът, разказващ за пазарлъка между Мидхат паша и майстора в конака в Русе. Ще има и сцена от самия строеж на моста в почти оригиналните размери - с над седем метра височина. Ще се върнем 157 години назад и ще си представим как се е градил мостът - с волски каруци, камъни, скеле, ще е много ефектно. Ще има и зала с мапинг прожекции. Ще се разказват интересни истории. Представете си Фичето до пояс във водата под моста, а на съоръжението са батареите на Мидхат паша, които изпробват здравината му“, разказва кметът на Бяла за възможностите на музея.
3D-мапинг прожекции ще има на празници и на специални за Бяла събития. Отделно, туристически групи ще могат да си заплатят за прожекция, ако пожелаят. Между експоцентъра и моста се оформя пространство за културни събития. Ще могат да се организират фолклорни фестивали, рок фестове, скулптурни пленери.
В откриването ще участва Русенската опера с оркестър, хор и солисти. Ще бъдат представени емблематични възрожденски песни, църковни песнопения и арии от исторически оперни заглавия. Вечерта ще завърши с 3D-мапинг прожекция. На следващия ден ще има концерт на певицата Дара.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!