За мартеничките и завръщането към традиционните занаяти

Ателие за изработване на мартеници започна работа в Школа „ Арт линия” в Казанлък. Идеята на ръководителя на школата Ваня Запрянова е да бъдат научени нови неща в техниките, като една от тях е "плъсти", с която вече от четири години се занимават възпитаниците на казанлъшката школа. „ Изработваме традиционни български мартеници в бяло и червено от вълна и вълнена прежда. Децата влагат много търпение и въображение”, разказва майсторката на плъсти Маргарита Барганска, която всяка представя техниката пред казанлъшките деца. Според нея през последните четири – пет години интересът към изкуството с вълна е осезаем : „ Най-вероятно, защото се възвръща в последните години интересът към занаятите. Хубаво е, че от малки започваме да занимаваме децата със занаяти и дейности, които са част от нашата история и традиция. ”
Част от мартениците на за традиционния Арт – базар на Школа „ Арт линия” и Галерия „ Ателието” са изложени вече. В Арт базара са показани мартеници изцяло изработени от вълна, изработени освен от деца и от майсторките на плъсти Маргарита Барганска, Руменка Михайлова, Невена Ненова, Нефизе Куюмджиева, Румяна Дочева и др.
В следващото ателие на Школа „ Арт линия” от 16 февруари до края на месеца ще бъде показана техниката която е за вплъстяване на материя в материя – нунофелт.
Поредица от участия на малките казанлъшки художници в национални и международни конкурси и пленери, както и техни инициативи ще преминат под знака на 15 – годишнината от създаването на Школа „ Арт линия”. Школата ще работи и по някои интересни творчески проекти, сред които „ Българските мадони” и „ Традиционните български костюми”. За 1 юни от школата възнамеряват да инициират изработването на най-дългата рисунка под надслов „ Децата на Казанлък рисуват” и пъзел от сто нарисувани платна.