
Един милиард и 200 милиона католици по цял свят празнуват днес Възкресение Христово.
Във всички католически храмове в страната се отслужват празнични Великденски литургии. Най- голямата католическа общност в България живее в района на град Раковски. По данни на последното национално преброяване през 2011 година, в България, определилите се като католици са 43 983 човека.
В Казанлък първите сведения за зараждането на католицизма са от 19 век.
За историята на католицизма в Казанлък има издадена преди няколко години и книга- „История на енория Свети Йосиф". Тя е дело на настоящия директор на Музея за съвременни визуални изкуства и фотография в града, Стефан Папукчиев. Книгата е документално изследване, базирано на спомените и документите, събрани от бащата на Стефан папукчиев- Иван.
На днешния 27 март се чества и Международния ден на театъра. Празнуват актьори и всички, свързани с театъра.
За първи път денят се отбелязва като Ден на театъра през 1962 година, след като година по-рано, Международния театрален институт взема решение 27 март да е Световен ден на театъра.
Всяка година Международният ден на театъра, 27 март, се отбелязва със специално послание от театрален творец с изключителни заслуги за развитието на световния театър.
Тази година посланието е от руския режисьор Анатолий Василиев.
Първото Международно послание за Световния ден на театъра е написано от Жан Кокто през 1962 година.
Ето и текста на тазгодишното послание:
„Необходим ли е театърът?
Хиляди разочаровани професионалисти и милиони уморени от театъра хора си задават този въпрос.
За какво ни е?
Във времена, когато сцената е толкова незначителна в сравнение с градските площади и държавните земи, където се разиграват истинските трагедии на реалния живот.
Какво е той за нас?
Позлатени балкони, кадифени кресла, мръсни кулиси, измъчени гласове или обратно – черни кутии, зацапани с мръсотия и кръв и пълни с ярост голи тела.
Какво може да ни каже?
Всичко!
Театърът може да ни каже всичко. Как боговете обитават небесата, и как затворниците тънат в подземията, как страстта може да възвисява, и любовта да унищожава, как от добрия човек никой не се нуждае, и как измамата властва, как хората живеят в домове си, а децата - в бежански лагери, и как се връщат в пустинята, и как се разделят с любимите, театърът може да разкаже за всичко това.
Театър е имало и ще го има завинаги.
И точно сега, в последните петдесет или седемдесет години, той е наистина необходим. Защото от публичните изкуства само театърът предава думите от уста на уста, погледа от очи в очи, движението от ръка към ръка и от тяло на тяло. Театърът не се нуждае от посредник, за да достигне до хората. Той е прозрачна светлина, която не идва нито от юг, нито от север, нито от изток, нито от запад – той е светлината, която лъчи от всички страни на света, разпознаваема за всяко човешко същество било то враждебно или приятелски настроено към него.
Необходим ни е театър в различни форми.
И въпреки това, измежду многото и различни театрални форми, архаичните форми на театър се явяват като най-необходими. Ритуалният театър не бива да бъде противопоставян на театъра на „цивилизованите“ народи. Светската култура се обезличава все повече и така наречената „културна информация“ постепенно заменя и измества простите стойности и възможността за среща с тях.
Днес театърът отворя широко врати. Входът е свободен за всички.
По дяволите всички джаджи и компютри – просто идете на театър, заемете местата в партера и на балконите, вслушайте се в думите, вгледайте се в живите образи! – това е театърът, не го пренебрегвайте, не пропускайте шанса си да участвате в него, увлечени в празния си забързан живот.
Нуждаем се от всеки вид театър.
И само един театър не ни е нужен. Театърът на политическите игри, театърът на политическите машинации, театърът на политиците, театърът на политиката. Театърът, от който нямаме нужда е театърът на ежедневния терор - индивидуален или колективен, театърът на труповете и кръвта по улиците и площадите, в столиците и в провинциите, сблъсъкът между религиите и етносите.“
Превод от оригинал: Ина Божидарова
В днешния Международен ден на театъра, публиката в Казанлък може да види второто представление от 15 театрален фестивал "Комедиен хит на сезона", част от Чудомирови празници 2016 година. То е с начало 19 часа в НЧ "Искра" - спектакъл на Ямболския театър " Невена Коканова" - "Всяка сряда от 5 до 7" .
Uzwcmk преди 2 години
Uzwcmk преди 2 години