Няма данни за наличие на замърсени с фипронил яйца и яйчни продукти на българския пазар, съобщиха от МЗХГ.

Ветеринарномедицински препарати, съдържащи веществото фипронил не са разрешени за употреба при кокошки носачки, уточняват от ведомството.

Разпространението на тези яйца започва от Белгия и Холандия, след което са били разпространени и в други европейски страни. Компетентните органи за безопасност на храните на страните членки обменят постоянно информация по Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF).

При наличие на риск за потребителите Министерството на земеделието, храните и горите, респективно Българската агенция по безопасност на храните своевременно ще предприеме всички необходими действия за неразпространение на опасните храни и ще информира обществото.


Скандалът със заразените яйца избухна в някои европейски страни преди седмица, когато в 15 страни членки на Европейски съюз откриха яйца, заразени с инсектицида фипронил, от птицеферми в Белгия, Нидерландия, Германия и Франция.

Инсектицидът фипронил е забранен за ползване при животни, предназначени за хранителната верига в ЕС, но редовно се ползва срещу бълхи, въшки и кърлежи у домашните животни.

Здравните служби обявиха, че откритите следи от фипронил не са на вредни за човешкото здраве нива.

Стана ясно, че яйцата с фипронил са доставени основно в Германия, но са изнесени и за други страни. От заразените яйца са открити в Швеция, Франция, Великобритания, Австрия, Ирландия, Италия, Люксембург, Полша, Румъния, Словакия, Словения и Дания. Те са открити още в Швейцария и Хонконг.

В Дания от заразените яйца са продадени 20 тона. Основно те са отишли в кафенета и кетърингови фирми и само малка част от тях са продадени на търговци на дребно.


В Словакия са открити 21 пратки заразени с инсектицида яйца в складове в западната част на страната.

От заразените яйца бяха открити и в Румъния. Румънските власит съобщиха, че 1 тон течен яйчен жълтък, заразен с фипронил е открит в западния окръг Тимиш.

От началото на август милиони яйца бяха изтеглени от пазара в Белгия, Холандия, Германия, Великобритания, Люксембург, Франция, Швейцария и Швеция.

Европейската комисия препоръча на всички страни членки да са бдителни.