
Един случай на лаймска болест е регистриран от Регионалната здравна инспекция в Стара Загора.Случаят е в областния град.
През седмицата са регистрирани общо 112 случая на остри респираторни заболявания, което бележи леко увеличение спрямо предходната седмица, когато те са били 99. Заболеваемостта е сравнително ниска – 84 на 10 000 души население в цялата област.
Най-голям е броят на заболелите от вирусен хепатит - общо 9, като се наблюдава нарастване на случаите с 4 спрямо предната седмица. Следват капковите инфекции – варицела и скарлатина - общо 7, а от чревна инфекция е заболял само 1 човек.
Не са регистрирани епидемични взривове.
Лаймската болест е бактериално инфекциозно заболяване. Причинява се от микроорганизъм Borrelia burgdorferi и се разпространява чрез ухапване от кърлеж. Заболяването има сезонен характер – зачестява през лятото и есента, когато е периодът на активност на кърлежите.
Лаймската болест протича в няколко фази като причинява увреждане на кожата, ставите, сърцето и нервната система. Характерен за болестта е кожният обрив на мястото на ухапването като разширяващ се червен кръг. Естествен "резервоар" на инфекцията в природата са някои гризачи, кучета, коне, крави, елени и др. Кърлежите се заразяват при кръвосмучене от заразено животно. Те могат да предадат инфекцията на потомството си, както и на други животни или човек при смучене на кръв. "Природни огнища" на инфекцията се създават във влажни, гористи местности с надморска височина до 2000 м. Хората, които прекарват повече време в такива местности, са изложени на по-висок риск от ухапване на заразен кърлеж. Инкубационният период при лаймската болест той е между 3 и 30 дни.
Болестта, когато не е лекувана, протича в три стадия. Във всеки от тях инфекцията поразява различни органи и съответно се изявява различна симптоматика:
Първи стадий. Зачервяване в областта на ухапването за около 2-3 седмици след инфектиране. По-късно се появява концентрична зона, която се разширява центробежно, като центърът започва да избледнява или посинява и обривът добива вид на пръстен. Този феномен отшумява, но след няколко седмици или месеци може да се появи на друго място по тялото. Успоредно с това е възможна висока температура, болки в мускулите и ставите, отпадналост, подуване на близките лимфни възли, главоболие и стомашно-чревни оплаквания.
Втори стадий. Започва няколко седмици или месеци след изчезване на първоначалните симптоми и протича с неврологична симптоматика, най-често възпаление на лицевият нерв, но също така и менингит (възпаление на мозъчните обвивки), енцефалит (възпаление на мозъка), парези и парализи на крайници, както и сетивни нарушения (намален усет за допир и болка на кожата). Понякога се наблюдават сърдечни увреждания, проводни и ритъмни нарушения.
Трети стадий. Месеци и години по-късно настъпват увреждания на ставите, нервната система и кожата, водещи до нарушения в походката, намаление на зрението и слуха, неконтролирано изхождане по малка и голяма нужда, главоболие, психични смущения и поява по кожата на зачервявания, леко надигнати над околната кожа, които постепенно атрофират.
Затова, най-важното е, че ако забележите кърлеж в кожата си се обърнете към лекар, който да го премахне и да ви насочи към съответните изследвания, които да потвърдят или да отхвърлят зараза.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!