Фондация „Проект Бузлуджа“ кани жителите на Казанлък и на региона да споделят спомени и мнения за монумента, на 6 април. Видео разказите ще послужат за изграждане на експозиция за Бузлуджа
Какво означава Бузлуджа за вас? Какво бихте искали да кажете на всички чужденци, които посещават сградата? А какво бихте казали на децата, които не я познават?
Дали някой от вашето семейство е участвал в изграждането и експлоатирането на сградата? Може би сте имали първата си среща на Бузлуджа? Или пък са ви водили като дете? Какво видяхте, как се чувствахте? Какво виждате в нея днес?
Историята на Бузлуджа е историята на хората. Разкажете вашата Бузлуджанска история! – канят от фондацията
Видео екипът на фондация „Проект Бузлуджа“ ще бъде в Казанлък тази неделя, на 6 април. Който иска да се включи в кампанията, трябва да заяви участието си на телефон 0893796384 или се свържете чрез имейл stories@buzludzha-project.com, за организиране на час за видео интервю.
Събирането на истории е част от кампанията „Неписани истории за Бузлуджа“, която има за цел всички заинтересовани да разкажат своята лична история и да изразят мнението си за монумента.
Резултатите от кампанията, заедно с експертни проучвания и тематични дискусии, ще послужат за създаването на първия прототип на експозиция за монумент Бузлуджа. Тя ще бъде достъпна онлайн чрез специално разработен дигитален двойник на монумента. В дългосрочен план това може да стане основа за разработване на експозиция в самата сграда.
В основата на този проект стои големият обществен интерес към монумента и липсата на цялостен разказ за неговата история и значение. Фондация „Проект Бузлуджа“ кани всички гледни точки – лични спомени, преживявания, мнения за неговото минало, настояще и бъдеще. Това включва истории от строителството, използването, разграбването и преосмислянето на монумента, както и различни критични перспективи за сградата.
Първите резултати от кампанията ще бъдат представени в рамките на „Форум за културно наследство: партньорства и общности“, който ще се проведе в София на 8 и 9 април.
Събитието ще събере експерти от над 10 държави, които ще обсъдят ангажирането на гражданите, изграждането на общности за наследство и сътрудничеството между държавата, гражданския сектор и бизнеса за опазване на културното наследство. Повече за събитието може да научите на сайта на фондацията: https://buzludzha-project.com/forum/.